Kostel sv. Anny a bývalou faru chce Jablonec n. N. proměnit v městské muzeum

Vložil
ČTK
24.06.2024 07:30
Jablonec nad Nisou


Jablonec nad Nisou - Kostel sv. Anny a bývalou faru, kde je dnes Dům národopisců Jany a Josefa V. Scheybalových, hodlá Jablonec nad Nisou proměnit v městské muzeum. Expozice, jež by mapovala historii města, v Jablonci chybí, řekla ČTK náměstkyně primátora Jana Hamplová (Starostové pro Liberecký kraj). Jablonec se spojil s polskou organizací Fundacja Kuźnia ze Zhořelce a společně chtějí žádat na své projekty peníze z přeshraničního evropského programu Interreg.


"Malou část historie města sice vypráví expozice muzea skla a bižuterie, avšak prostor pro porozumění celému příběhu města stále chybí. Záměr vybudovat městské muzeum je dlouhodobým, dosud nerealizovaným cílem, který zahrnuje i strategický plán města pro období 2021–2030," doplnila Hamplová. Náklady projektu se podle ní odhadují na 30 milionů korun, Jablonec má šanci na něj získat milion eur, v přepočtu 25 milionů korun. "Město se zavázalo k minimální spoluúčasti ve výši 20 procent, žádost o dotaci zpracuje Kultura Jablonec," dodala.

Pro vybudování muzea zvolilo vedení města nejstarší část města – budovu bývalé fary a kostel sv. Anny včetně nejbližšího okolí. Obě budovy prošly v minulosti rekonstrukcí, čekají je ale další úpravy. "Na základě koncepce formulované dvěma kurátory, Petrem Novým a Janem Strnadem, připravila kancelář architektury města zadání a vyhlásila soutěž mezi čtyřmi týmy, vybranými na základě referencí," řekl náměstek primátora Jakub Chuchlík (Piráti). Autorem expozic bude architektonické studio Schwestern.

Kostel sv. Anny je nejstarší sakrální stavbou ve městě, původně barokní objekt z 80. let 17. století byl v 19. století novorenesančně upraven. Kostelní areál dotváří socha Panny Marie Karlovské a smírčí kříž. Spolu s protější katolickou farou tvoří historické centrum města, takzvaný Zlatý kříž. Rekonstrukce fary byla dokončena před 12 lety a dnes slouží jako turistické a informační centrum města. V prvním patře je Městská Galerie My, měla by i v nové koncepci v budově zůstat.
0 komentářů
přidat komentář

Související články