Krematorium v Aabenraa

Krematorium v Aabenraa
Adresa: Aabenraa, Dánsko
Realizace:2021
Užitná plocha:450 m2


V rohu hřbitova v dánském městě Aabenraa byla vloni dokončena stavba krematoria podle návrhu místních architektů z ateliéru ZENI arkitekter. Budova je navržena s důrazem na to, aby zesnulým poskytla důstojnou poslední cestu a zároveň vytvořila pro zaměstnance příjemné a praktické pracovní prostředí.
Poněkud netradičně je v krematoriu vybudována místnost, kde mohou příbuzní dát svým blízkým poslední sbohem a sledovat vkládání rakví do pecí. Příbuzní sledují obřad z boku, a nemohou tak vidět oheň uvnitř pecí. Místnost s příbuznými je od místnosti s pecemi oddělena velkým, zdánlivě neprůhledným oknem. Stisknutím dálkového ovladače se však okno zprůhlední a odhalí pece. Nové krematorium v Aabenraa je teprve třetím v Dánsku, které tuto službu nabízí.
Jednoduchý, skulpturální design budovy získal díky kvalitním materiálům a promyšleným detailům solidní vzhled, který důstojně vítá pozůstalé, když přicházejí přes krásný březový háj ke krematoriu.
Střecha krematoria je celá pokryta solárními panely, které vytvářejí dostatek energie na pokrytí téměř veškeré spotřeby elektřiny krematoria. Pece jsou poháněny biopalivem, což snižuje emise CO2 přibližně o 80 % ve srovnání s běžným palivem. Krematorium je navíc schopno znovu využít 1/3 energie z pecí, která je pak vložena do dálkového topného systému, zajišťujícího vytápění domů ve městě Aabenraa.
0 komentářů
přidat komentář