ALLEN&OVERY

flexibilní kanceláře navržené dle principů vznikající smlouvy

ALLEN&OVERY
Spoluautor:Marek Svoboda, Petr Mandík, Pavlína Mojská, Maria Lucia Cicero
Adresa: Karolinská 707/7, Karlín, Praha, Česká republika
Investor:Allen&Overy
Projekt:2020
Realizace:2021
Užitná plocha:1150 m2


DNA win-win smlouvy
Jak DNA úspěšné právní kanceláře transformovat do moderního a vzdušného prostoru? Jak spojit týmovou práci se složitými a někdy i diskrétními jednáními? V Karlíně to přesvědčivě ukazuje pražské Studio Reaktor, které navrhlo prostory pro advokáty a právníky z kanceláře Allen & Overy. Architektura a interiérový design reflektují dynamiku a flexibilitu současného světa. Architekti tady navrhli krásný prostor pro agilní práci.

Smlouva s designem
Od vstupu na český trh v roce 1992 Allen & Overy získali pověst jedné z nejlepších právních kanceláří v České republice. Pražská pobočka patří do sítě 44 kanceláří rozmístěných po celém světě, takže kromě lokálních znalostí má za sebou i síť a zkušenosti kolegů z ostatních zemí a jurisdikcí.
"Věděli jsme, že chceme klišé advokátních kanceláří s vysokými koberci, koženými klubovkami a decentním lobby obrátit jiným směrem. Že dnešní právní a advokátní praxe má mnohem širší záběr a často se stává součástí poradenství u startupových projektů, velkých akvizic a malých IT revolucí. Agilní práce klienta a výzvy, které před nás, architekty klade aktuální situace na pracovním trhu, nás dovedly k řešení. Allen & Overy je moderní a odvážná právnická kancelář. Z hlediska situace na trhu je náš klient netradiční už tím, že se stěhoval mimo "prémiovou" lokalitu Prahy 1," říká na úvod Jakub Heidler, jeden z architektů, kteří stáli u podpisu designové smlouvy.
V našem architektonickém podání to byla právě smlouva, tedy hlavní výstup práce klienta, co formovalo řešení. Doslova s designem. S kvalitním, kultivovaným a velmi současným prostředím, ve kterém pracují ti nejlepší právní specialisté. Jejich práce vyžaduje focus roomy, ale zároveň i práci v komunitě. Často pracují z domova, ale potřebují mít i k dispozici ty nejmodernější technologie, z větší části umístěné v cloudu.

Cloud & cesta
Stejně jako architektura dnes nejsou jen cihly a lití betonu do základových desek, tak i právní služby oscilují mezi celou řadou dalších disciplín. A proto jsme uzavřeli smlouvu. Na jedné straně vah bylo zadání klienta. Na straně druhé my architekti.
Začali jsme návrh nových kanceláří Allen & Overy společně a podepsali pomyslnou Smlouvu. O tom, že krása a světlo zvítězí nad luxusem a opulencí. O tom, že cloud přepere hardisk. O tom, že cesta je cíl.
Protože hlavním výstupem práce našeho klienta jsou smlouvy, otiskli jsme naši práci a kreativní výstup do už zmíněné Smlouvy o designu. Definovali jsme čtyři hlavní body naší smlouvy. Bod první: cloud je místem, kde se potkává mezinárodní a lokální know-how právnické kanceláře. Každý den se vydáváme na cestu: do práce, do stránek smluv, do složitých procesů. To je náš i klientův denní proces. A také druhý bod naší smlouvy. Právo pro nás znamená strukturu. Paragrafy, body a odrážky, které mají logiku a navzájem se podmiňují a doplňují. Tolik zatřetí. A na konci toho všeho je podpis. Rozsvícené světlo na konci cesty k výsledku je čtvrtým bodem naší společné smlouvy s klientem.

Smlouva plná poznámek
"Hlavní inspirací pro náš návrh kanceláří Allen & Overy byl proces vzniku skvěle vyladěné smlouvy. Taková smlouva musí být přesně formulována, každé slovo musí být správně zvolené, aby byla takzvaně "neprůstřelná". Při procesu ladění smlouvy se používají zvýrazňovače pro podtrhnutí důležitých částí nebo papírky pro rychlejší orientaci mezi jednotlivými stránkami. Právě tyto prvky nás ovlivnily při návrhu," popisuje druhý z autorů, architekt Jan Kačer podobu nových karlínských kanceláří Allen & Overy. Každý den se týmy našeho klienta vydávají na pomyslnou "cestu", kterou urazí se svým klientem: k správně napsané smlouvě, k vyhranému sporu, k promyšlené taktice.
"Roli architekta v tomto kreativním procesu vnímáme tak, že máme navrhnout inspirativní, příjemné a vzdušné prostředí. Pohrát si s vazbami prostoru i s funkční náplní od silent a focus roomu, přes společné prostory až po odpovídající prostředí pro klienty," říká architekt Jan Kačer. Hlavní průhledová osa prochází vstupním lobby a umožňuje průhledy do okolí. Kolmo na tuto osu se nachází dvě sekundární osy definující chodby. V průhledu těchto os jsme navrhli otevřené prostory podporující výhledy do okolí. Dalším důležitým místem pro nás byly rohy, které slouží jako místa pro setkávání.

Myšlenky v cloudu
Ve středu kanceláří okolo hlavního komunikačního jádra jsme umístili "cloud". Podobně jako týmy Allen & Overy po celém světě shromažďují a sdílejí své znalosti ve virtuálních cloudech, nakládáme my s prostorem kanceláří. Ve stropě přechází do podhledových kazet a navazuje na něj "journey", což je prostor chodby. Z jedné strany ho definuje cloud, z druhé strany pak metalické šanony. Journey se otvírá do rohů, nabaluje na sebe prostory barů a recepce.
Mezi fasádou a šanony jsme pak umístili vrstvu kanceláří, zasedacích místností a relax roomu. Symbolika vzniku smlouvy a znalostí sdílených napříč kontinenty se promítla do našeho architektonického konceptu. Náš klient sídlí v Karlíně, pražské byznys čtvrti. Má vynikající pověst odvážného a zdatného hráče v silovém světě práva, smluv a akvizičních jednání. Jako architekti jsme tohle vše přetavili do konceptu, který v sobě nese i hierarchii a zónování prostoru.

Zóny v kanceláři
Přece jen nejsme a nemůžeme být v open space, jaký pro svoji práci využívají například kreativní agentury. Složitá právní jednání a určitá diskrétnost patří k právní praxi. Atribut zónování prostoru jsme proto promítli skrze kolmice na fasádu kancelářské budovy, ve které má klient pronajatá dvě patra. Tyto kolmice rozdělují vrstvu kanceláří a mezi fasádu a šanony jsou vložené příčky. K těmto příčkám jsou přisazeny stoly, které jsou v zákrytu s metalickými boxy. Rohy dispozice jsme věnovali knihovně, zasedacím místnostem, terase a open officu. Prostřední část této vrstvy je určena pro kanceláře.
A jak jsme využili navigační lepící papírky ze zmiňovaných smluv? Přesně tam, kde mají být: ukazují, kde pracuje konkrétní člověk. Kudy se jde prostorem. Protože jsme během pomyslné cesty s klientem prošli prostorem. Nebo procesem. Jsme na konci: pojďme podepsat smlouvu. Smlouva je podepsána a design interiéru dokonán.
A ostře vedený tah podpisu na poslední stránce naší smlouvy s právnickou kanceláří Allen & Overy svítí. Symbolizují ho výrazná lineární svítidla procházející prostorem obou pater. Originální světla z ohýbaných červených profilů jsou pro nás právě ten vlastnoruční podpis. Tohle je smlouva s prostorem a tahle světla ji podepisují. A ozařují. Doplňují je drobné červené lampy, použité v různých částech interiéru (focus roomy, studovny, sezení v cloudu).

Právnická firma v sedle jednorožců
Tuzemská byznys scéna v poslední době zrodila hned dva jednorožce, tedy miliardové startupy (počítáme v USD). A proto pro nás architekty právní služby a poradenství dávno nesymbolizují ticho vysokých koberců a drahá plnicí pera. Je to – stejně jako u klientů Allen & Overy – vyjednávání, vzdělávání, porozumění, individualita… To vše jsou podle nás dnes právní služby. A jim odpovídající architektonický koncept. Proto mají v Allen & Overy knihovnu, relaxační místnost, cafe bar… V námi navržených interiérech umějí udělat raut pro klienty, mohou ukázat reprezentativní prostor, stejně jako provést klienta procesem konkrétního obchodních případu. Nebo prostoru?

Podepsáno
Allen & Overy v karlínské budově Missouri park získali moderní a funkční interiér, který v sobě nese DNA jejich práce. Relokace významné právnické kanceláře z honosných paláců Prahy 1 do pulsujícího Karlína a koncepce cesty, smlouvy, práva a stvrzení dohody ukazuje, kudy dnes vede progresivní cesta navrhování komerčních interiérů.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Studio Reaktor