Polsko také ovládla móda bydlení v bývalých továrnách, které sloužili výrobě nejrůznějších produktů. Místní i světových developeři proto nakupují dlouho neudržované komplexy budov a přestavující je na obytné bloky se zábavními a obchodními centry.
Čtyřhvězdičkový hotel Andel’s v Lodži je také součástí bývalé textilní továrna Manufaktura. Historie Manufaktury začíná v roce 1871 kdy Izrael Poznanski začal v této části města skupovat pozemky, na kterých postupně vyrostlo jedno z největších textilních impérií v Evropě. Výroba zde běžela nepřerušena až do roku 1992, kdy pod vlivem ekonomickým změn skončila. Na přelomu tisíciletí zde byly zahájeny stavební práce, jejichž výsledkem byla přestavba bývalého továrního komplexu na obchodní a kulturní centrum otevřené v roce 2006.
Hotel vznikl přestavbou bývalé přádelny situované při jižní straně průmyslového areálu. Hotel nabízí v pěti podlažích téměř třista pokojů různé velikosti, několika restaurací a konferenční centrum. Na střeše hotelu je umístěn novotvar bazénu v podobě skleněného kvádru vykonzolovaného několik metrů nad volnou plochu před hotelem.
O design nové podoby hotelu se postaralo londýnské studio Jestico + Whiles i s jeho pražskou pobočkou. Architektů se podařilo zachovat industriálního ducha stavby zvenku i uvnitř. Červené režné zdivo fasády září asi stejně jako době stavby budovy. V interiérech hotelu jsou dochovány detaily, ze kterých se dá odvodit syrovost původní industriální stavby.
Areál Manufaktury se objevil v několika ve filmech. Ve Wajdově Země zaslíbené z roku 1972 o době hospodářského vzestupu města, ale také ve filmu Inland Empire amerického režiséra Davida Lynche, který si Lodz velmi oblíbil.
Čtyřhvězdičkový domácky zařízený Andel’s Hotel Łódź, zakomponovaný v bývalé textilní továrně Manufaktura, nabízí za červenými cihlami 1300 metrů velkou tančírnu, 278 pokojů, konferenční halu i kulturní a nákupní centrum.
Vladimír Balda