Na konci přístavního mola Sundmolen v Kodani vyrostlo mezi sklady a námořní infrastrukturou nové sídlo architektonické kanceláře BIG o rozloze 4 488 m². Centrála, dokončená na jaře 2024, je jedním z prvních realizovaných příkladů integrovaného přístupu LEAPP (spolupráce interních týmů v BIG pro krajinářský, inženýrský, architektonický, plánovací a produktový design). Budova je vyrobena z betonu Uni-Green vyvinutého v úzké spolupráci se společností Unicon.
Nové sídlo BIG stojí na úzkém molu ve čtvrti Nordhavn v sousedství cenných historických budov. Sedmipodlažní stavba ční do výšky 27 metrů a po dvou letech výstavby ve spolupráci s firmami LM Byg, Unicon, Energy Machines, El-Team Vest, Eiler Thomsen a HB Trapper se stala domovem 300 kodaňských zaměstnanců ateliéru BIG. Budova je navržena tak, aby dosáhla úrovně DGNB Gold. Integruje solární a geotermální energetické systémy, které pokrývají 60 % z celkové energetické spotřeby. V kombinaci s pasivními konstrukčními strategiemi, jako je přirozená ventilace, zajišťuje geotermální energetický systém 84 % potřeby tepla a 100 % potřeby chladu v budově.
Budova je první realizací vyžívající speciální beton Uni-Green, vyvinutý ve spolupráci se společností Unicon, kde je část cementového slínku nahrazena pálenou hlínou a vápenným plnivem, což představuje snížení emisí CO2 přibližně o 25 % ve srovnání s ekvivalentní tradiční betonovou směsí. Centrála BIG, testovaná a vyvíjená během výstavby, je důkazem trvanlivosti a potenciálu technologie Uni-Green a zároveň průkopnickým projektem nejen z hlediska materiálů, ale i stavebních metod – posouvá hranice možností betonu.
"Myšlenkou LEAPPu je vytvoření architektonické praxe na bázi renesančního, mezioborového týmu kreativců a jejich kompetencí – LEAPP je zkratka pro Landscape, Engineering, Architecture, Product a Planning. Každá část LEAPPu byla zapojena do designu našeho nového sídla, včetně plánování, designu výrobků, velmi komplexního skládání betonových elementů. Nosná konstrukce budovy je navržena tak, že uvnitř vše spočívá pouze na jednom pilíři, který je vyroben ze skandinávské žuly respektive mramoru. Všechny ostatní nosné prvky jsou vyrobeny z železobetonu. Železobetonové stěny po obvodu stavby spočívají jedna na druhé. Každé patro má přístup na venkovní terasu, která je propojena s terasou nad a pod ní. Úniková cesta na fasádě propojuje střechu s přízemím. Při pohybu budovou vznikají neuvěřitelné výhledy - někdy vidíte fragment komunity Nordhavn, jindy obraz vody, jindy zarámovaný pohled na větrné mlýny v Middelgrundenu." – Bjarke Ingels, zakladatel a kreativní ředitel BIG.
Když vstoupíte do budovy hlavním vchodem skrz třímetrové skleněné dveře ocitnete se v piranesiánském prostoru, kde se vám život v ateliéru zjevuje prostřednictvím diagonálních průhledů, a to až do nejvyššího patra, kam vede klikaté centrální schodiště z černěné oceli, vizuálně i fyzicky propojující všech sedm pater.
Jediný nosný kamenný pilíř sestává ze šesti různých druhů hornin – od hutné žuly dole po porézní mramor nahoře. Tvoří totem gravitace v srdci otevřeného prostoru a v každém patře se natáčí tak, aby vhodně podepřel nosník, který nese.
Po fasádě se kolem celé budovy vine od úrovně mola až na střechu 140 metrů dlouhé schodiště, které poskytuje každému patru venkovní terasu a zároveň umožňuje alternativní pohyb mezi patry budovy. Schodiště slouží také jako požární úniková cesta a uvolňuje tak interiér od překážejícího tradičního jádra.
Výtah, svislé stoupačky a vedlejší únikové schodiště byly přesunuty k severní straně budovy, díky čemuž zůstávají pracovní prostory co nejvíce otevřené, včetně modelárny i zasedacích místností, a mohou tak maximálně využívat přirozeného světla.
V parteru přeměnili architekti z BIG Landscape bývalé parkoviště na veřejný park o rozloze 1 500 m², inspirovaný dánskými písečnými plážemi a pobřežními lesy. Směrem ze severu chrání park před drsnými větry bariéra stromů tradičního lesa, jako jsou borovice a duby. Směrem k jihu jsou orientovány osázené plochy se skalkami a dřevinami, které podporují vznik biotopů pro biodiverzitu a také měkkého povrchu pro hry a odpočinek.
Mezi stromy v parku objevíme sochu amerického umělce Benjamina Langholze s názvem "Stone 40", která překvapí a zaujme návštěvníky všech věkových kategorií. Skulptura se skládá ze 40 kamenů uspořádaných do spirály a působí jako hravá stezka.
Podél venkovního schodiště jsou vysázeny větru odolné stromy, keře, trvalky a bylinky, přičemž bylinky využívají do svých jídel kuchaři v kantýně nacházející se v přízemí budovy. Střešní terasa, pokrytá dřevem z místní pily, navazuje na koncept přírodních materiálů v parku, aby vytvořila holistické spojení mezi městským prostorem a architekturou a zároveň nabídla zaměstnancům a hostům jedinečný výhled na město a vodní hladinu.
"Na konci Sundmolenu jsme přeměnili nevzhledné parkoviště na nábřežní park o rozloze 1 500 m² – skrytý klenot v srdci Nordhavnu. Inspirováni krásnou pobřežní krajinou Dánska jsme si představovali místo, kde si lidé budou moci odpočinout, hrát si, rybařit a spojit se s přírodou. Park odráží to, co by zde přirozeně rostlo před vznikem přístavu, a je tak poctou minulosti i budoucnosti. Zachováním průmyslového charakteru místa a jeho spojením s dánskou pobřežní krajinou nabízí životní prostor, kde se společně daří přírodě i lidem. Doufáme, že se stane trvalou součástí vzpomínek návštěvníků a příkladem obydlené přírody." – Giulia Frittoli, partnerka studia a vedoucí oddělení BIG Landscape
PROJEKČNÍ TÝM
Odpovědní architekti: Bjarke Ingels, Finn Nørkjær, Giulia Frittoli
Projektový manažer: Ole Elkjær-Larsen
Hlavní designér: Frederik Lyng
Architekt projektu: Jesper Boye Andersen
Tým: Annette Jensen, Justas Zabulionis, Hanne Halvorsen, Alda Sol Hauksdóttir, Jesper Boye Andersen, Gabrielle Nadeau, Lisbet Fritze Trentemøller, Tobias Hjortdal, Fabiana Cortolezzis, Maria Natalia Lenardon, Sergiu Calacean, Lenya Schneehage, Steen Kortbæk Svendsen, Katrine Juul, Mads Enggaard Stidsen, Kaja Terze, Eddie Chiu Fai Can, Mathieu Jaumain, Jannik Albæk, Matthew Thomson, Felicia Olofsson, Helen Shuyang Chen, Mads Primdahl Rokkjær, Arthur Martinevski, Ewa Zapiec, Snorre Emanuel Nash Jørgensen, Marius Tromholt-Richter, Kresimir Blazina, Magni Waltersson, Atibadi Brugnano, Graham Forrest Jordan, Ioannis Mathioudakis, Yunyoung Choi, Dobrochna Anna Klimczak, Shu Zhao, Joos Jerne, Narisara Ladawal Schröder, Mikkel M. R. Stubgaard, Søren Martinussen, Kim Lauer, Lone Fenger Albrechtsen, Jonas Høgh Rask, Tommy Bjørnstrup, Kanetnat Puttimettipanan, Celia de la Osa Muñoz, Anne-Charlotte Wiklander, Helena Hammershaimb, Danyu Zeng, Guoyu Liu, Thor Larsen-Lechuga, Filip Jacek Rozkowski, Irie Annik Meree, Anna Wozniak, Høgni Laksafoss, Jonathan Otis Navntoft Russell, Jiewei Li, Frederik Skou Jensen, Luca Pileri, Margarita Nutfulina, Gül Ertekin, Aya Fibert, David Zahle, Paula Madrid, Xingyue Huang, Andreas Klok Pedersen, Yehezkiel Wiliardy, Omar Mohamed Nabil Mohamed Saad Mowafy, Alexandra-Madalina Nita, Petra Hajdu, Johan Frederik Lindqvist, Mariana De Soares E Barbieri Cardoso, Marah Wagner, Xinying Zhang, Jakob Lange, Martyna Kloda, Nandi Lu, Henrik Jacobsen, Bart Ramakers, Celina Holck, Mussa Algasra, Andrea Angelo Suardi, Xavier Thanki, Agla Egilsdottir, Eddie Can
BIG Engineering: Andrea Megan Hektor, Tim Christensen, Alexander Gale Heiede, Jesus Fernandez Fraile, Kai-Brith Kalda, Thomas Lejeune, Andreas Bak, Kannan Selvaraj, Jonathan Otis Nanvtoft Russell
BIG Sustainability: Tore Banke, Sille Foltinger, Alexander Matthias Jacobson
BIG Landscape: Giulia Frittoli, Ulla Hornsyld, Louise Mould, Anders Fønss, Brian Malig Collado, Christian Kuczenski, Ahmed Badra, Anna Bertolazzi, Anna Lindgaard Jensen, Barbora Hrmova, Bartlomiej Lew, Dina Brændstrup, Fernanda Furuya, Giulia Genovese, Ines Zunic, Jialin Liang, Jonathan Udemezue, Juhye Kim, Kristian Mousten, Milan Moldenhawer, Xinyi Chen
Site Management: Lars Thonke, Michael James Kepke, Jannik Albæk, Louise Brøndbjerg, Mathilde Jeppesen, Marija Cvijovic
Spolupráce: LM Byg, Aalborg Portland, Centrum Pæle, Connex, El Team Vest, Energy Machines, Skel.dk, Paschal Stillads, Kjellerup VVS, HB Trapper, Eiler Thomsen, Deko, Brønnum, Primatag, Optimus, Krak Bau, Alt om Fugning Aps, YOUR PARTNER, Kvadrat Acoustics, GOTESSONS, Akustik Miljø, Dansk Belægningsenterprise, NO.BA Studio, Ceramica Cielo, TONI Copenhagen, Dinesen Floors A/S, Influit, Helden, Artelia Group, DTU, Popl, Rambøll, EcoBeton Danmark ApS, PD Elevator, Fritz Hansen, Muller van Severen, Aluflam, Artemide, Funktionen, Windowmaster, Byggeweb, Viasol, Schüco, Anker & Co., E. Nielsens Mekaniske Stenhuggeri A/S, Allremove, Miele, SHURE, Shack Trapper, BoConcept