Myšlenka bytového družstva se zrodila v roce 2012 jako projekt Can Batlló vedený místní komunitou obnovující průmyslová areál a sítě družstevního bydlení v barcelonské čtvrti Sants.
Projekt se nachází na veřejném pozemku určeného pro sociální bydlení s nájemní smlouvou na 75 let. Nachází se v ulici Constitució na okraji průmyslového areálu Can Batlló s hlavní fasádou do stávající čtvrti La Bordeta. Cílem projektu bylo nově definovat program kolektivního bydlení a současně vytvořit trvale udržitelnou budovu, do jejíž realizace bude zahrnuta i participace budoucích uživatelů.
La Borda se hlásí k modelu komunitního bydlení, který stojí v protikladu k běžným veřejným nebo soukromým projektům. Tím se podařilo překonat některá zásadní omezení, která jsou kladena na podobné architektonické projekty. Ve veřejném sektoru jsou to obavy z budoucích uživatelů, což znemožňuje zavádět změny, které by mohly ovlivnit standardizovaný způsob bydlení. V případě soukromých developerů se vnucuje logika trhu, která ochuzuje bydlení a přetváří jej na spotřební produkt.
Klíčovou roli pro naši práci hrála inovace developerského procesu, což nám umožnilo dostat architekturou mimo její formální stránku. Tento model lze identifikovat pěti charakteristikami, které se přímo propisují do projektu: sebeprosazení, právo užívání, komunitní život, trvalá udržitelnost a cenová dostupnost.
Bytové družstvo upřednostnilo stavbu s minimálním dopadem na životní prostředí, a to jak při výstavbě, tak i během následného užívání. Dalším základním cílem bylo eliminovat možnost energetické chudoby jejích uživatelů, kterou někteří z nich trpěli kvůli vysokým nákladům na energie. Výchozí strategií projektu ke snížení energetické náročnosti byla optimalizace stavebního programu, vzdání se podzemního parkování, seskupení služeb a zmenšení plochy domu.
Bylo zavedeno co nejvíce bioklimatických parametrů, aby se dosáhlo pasivního energetického řešení, které počítá s aktivním zapojením uživatelů při řízení klimatu v domě. Výsledkem je téměř nulová spotřeba energie, a tedy komfort v domech s co nejmenšími náklady.
Šestipodlažní konstrukce je provedena z CLT (křížem lepeného dřeva). Jedná se o lehký, kvalitní a k životnímu prostředí šetrný materiál, který umožňuje recyklaci (na rozdíl od běžných stavebních materiálů jako jsou ocel nebo beton, jejichž výroba má velmi vysoké energetické náklady a nejsou obnovitelné). La Borda je v současnosti nejvyšší dřevěnou budovou postavenou ve Španělsku.
Lacol