Bytový dům na Rua da Senhora da Luz

Bytový dům na Rua da Senhora da Luz
Spolupráce:Luis Peixoto, André Campos, José Carlos Mariano, Ana Patrícia Sobral, Otília Aires Pereira, Susana Oliveira Marques, Rute Peixoto
Adresa: Rua Diogo Afonso, 70, Foz do Douro, Porto, Portugalsko
Investor:LPSM, Empreendimento Sra. Da Luz
Projekt:2009
Realizace:2017


Foto interiéru: © Luís Ferreira Alves, João Pedro Queiroga

V přízemí domu sídlí ateliér Joaquim/Portela arquitectos.
Objekt se nachází v jedné z nejtypičtějších ulic Foz do Douro, tradiční portské čtvrti u ústí řeky Douro. Jedná se o volně stojící dům, v němž se nacházejí tři bytové jednotky se společnou střešní terasou, komerčními prostory v přízemí a suterénním parkováním.
Stavba vyniká odvážným vzhledem z pohledového betonu a přísným rastrem betonových žeber na východní a západní fasádě. Objekt je od sousedních budov z jedné strany oddělen rampou, která umožňuje příjezd do suterénní garáže na severu, a úzkým chodníkem na jihu vedoucímu k hlavnímu vchodu.
Tři bytové jednotky, jedna na každém patře, jsou uspořádány tak, že obytné prostory jsou orientovány na západ – směrem k Atlantickému oceánu –, ložnice směřují do klidnější ulice na východní straně budovy a kuchyňské jádro společně s vertikálními komunikacemi zabírají střed dispozice. Severní a jižní fasáda jsou prakticky bez oken, zatímco na východní fasádě – kvůli zachování soukromí je otevřená jen částečně, ale disponuje malými balkony – a západní fasádě – která je zcela prosklená a disponuje výhledem na oceán – vytváří rastr betonových žeber vertikální rytmus a zároveň slouží jako slunolam.
Eduardo Souto de Moura
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Eduardo Souto de Moura