Čtyři parkovací domy

Čtyři parkovací domy
Spoluautor: Caio Barboza
Adresa: Abdulrahman Al Fadhel Ave, Muharraq, Bahrajn
Investor:BACA - Bahrain Authority of Culture and Antiquities
Projekt:2017
Realizace:2023
Užitná plocha:45000 m2


Spolupráce: Daniel Carlson, Laura Paluch, Lisa Kusaka, Dennis Saiello, Raoul Dubois, Jens Knöpfel, Matthias Leutert, Apolinário Soares, Jonas Løland, Sofia Blanco Santos, Christiana Pitsillidou, Korbinian Huber, Enrico Pinto, Siwen Wang, Anna Molodij, Yi Wang, Viktoriya Maleva, Oleksandra Nikitenko
Foto: Maxime Delvaux
Čtveřice parkovišť v historickém centru města Muharraq je součástí projektu Perlová cesta iniciovaného bahrajnským ministerstvem kultury. Tento projekt v sobě snoubí obnovu tradičních sídel se současnou architekturou. Jako byl realizován pavilon pro světovou výstavu Expo 2015 od Anne Holtrop, návštěvnické centrum od Valeria Olgiatiho a řada náměstí od OFFICE. Vícepodlažní parkoviště zakrývají a znásobují rozlehlá prostranství v husté středověké zástavbě Muharraq. Vytvářejí především prostor pro veřejnost, který lze využít také pro modlitby, společenské akce nebo trhy. Mnoho lidí tato místa navštíví nejen proto, aby zde zaparkovali svá auta, ale také proto, aby se tu procházeli a zažili neustále se měnící prostory. Parkovací domy v historickém jádru bahrajnského města Muharraq tvoří celkem čtyři budovy o celkové ploše 45000 m². Všechny objekty se řídí se stejnými architektonickými principy, ale nachází se na čtyřech různých místech a ve výsledku mají čtyři různé podoby. Stropní desky se ohýbají, svažují a vzájemně prolínají, takže zároveň slouží jako rampy spojující jednu výškovou úroveň s druhou. Při procházení vytvářejí železobetonové desky silný prostorový zážitek. Geometrické proměny konkávních tvarů v konvexní, nízkých prostorů ve vysoké a uzavřených interiérů rozpínajících se do exteriéru navozuje ojedinělé pocity. Pohyb aut po celé budově vytváří stále se měnící dynamickou scenérii.
Pozemek D je nejmenší ze všech čtyř parkovišť, ale protože je také na nejvíce exponovaném místě, tak má silně vertikální a výrazně skulpturální výraz. Kromě toho tato malá parcela jako nejnáročnější na prostorové uspořádání posloužila jako vzor pro zbývající parkoviště, která měla být postavena později. Odhalenou nosnou konstrukci tvoří jen stropní desky a sloupy. Ztužení, které má odolat vodorovným silám, jako je vítr nebo zemětřesení, je dosaženo spojením jedné stropní desky s druhou. Ocelobetonové sloupy mají průměr 25 až 30 cm. Rastr mezi sloupy je přibližně 10 metrů, což v deskách vyvolalo velmi vysoké tlakové síly, které pomáhají přenášet ohýbané kovové ocelové pláty ve spodní a horní části každého kompozitního sloupu, které spojují těžké desky se svislými konstrukčními prvky. Schodiště zůstávají zcela odhalená. Výtahové šachty jsou pokryty průhlednou fólií z PVC. Schodiště pružně reagují na rozdílné výšky mezi jednotlivými deskami. Vzhledem k rozdílným světlým výškám od 220 do 480 cm se pokaždé liší umístění podesty. Kruhová schodiště jsou zároveň velmi lehká, aby nedocházelo k nerovnoměrnému zatížení nosné konstrukce.
Žádná stropní deska není stejná, což vytváří nekonečnou rozmanitost meziprostorů. Bednění vychází z běžně dostupných průmyslových výrobků a lešenářské konstrukce. Jen velmi malá část bednění musel být vyrobena na míru. Neustále se měnící povrch si ve výsledku vyžádal nakreslit 75000 řezů v měřítku 1:20, což bylo provedeno za pomoci počítačového skriptu. Tyto řezy byly později vytištěny v měřítku 1:1, aby bylo možné na místě vyřezat jednotlivé prvky bednění. K vytvoření nekonečně rozmanité geometrie bylo vedle soudobé výpočetní techniky zapotřebí také velké množství pracovních sil, což je u staveb na Blízkém východě zcela běžné. Projekt bylo možné realizovat pouze spojením obou těchto způsobů.
Christian Kerez
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Christian Kerez