Architektonické ztvárnění Nového divadla v Plzni přineslo kompozici dvou samostatných objektů propojených šesti spojovacími krčky. Prvním objektem je divadelní budova přístupná veřejnosti, druhým objektem je provozně-administrativní zázemí veřejnosti nepřístupné. Provozní budova je svou podélnou osou orientována rovnoběžně s Jízdeckou ulicí a slouží zároveň jako bariéra chránící divadelní budovu před hlukem z rušné komunikace.
Helika
Výstavbou nové budovy divadla v těsné blízkosti historického centra Plzně došlo k uzavření nedokončeného bloku nacházejícího se mezi ulicemi Pobřežní, Jízdecká, Sady pětatřicátníků a Palackého náměstím. Záměr dokončit městský blok vycházel z požadavků územního plánu města Plzně. Novostavba divadla sestává ze dvou vzájemně funkčně a stavebně propojených částí – divadelní a provozní budovy. Provozní budova je svou podélnou osou orientována rovnoběžně s Jízdeckou ulicí a slouží zároveň jako bariéra chránící divadelní budovu před hlukem z rušné
omunikace. Budově divadla dominuje oválnými otvory perforovaná betonová fasáda, která je architektonickou reinterpretací opony, předělu mezi realitou dne a magickým iluzivním prostorem divadla.