Dům WADV

Dům WADV
Bývalá chata byla přestavěna na prostorný rodinný dům, přičemž nová přístavba se svým tvarem přizpůsobila poloze stávajících vzrostlých dubů. Nosná ocelová konstrukce je zvenku obložena černě mořenými dřevěnými prkny a zlatě eloxovanými hliníkovými panely. Pro zachování co největšího prázdninového pocitu, bylo zachováno co největší otevření domu do zahrady a také vytvoření působivé prostornosti díky rozšiřujícímu se tvaru trojité sedlové střechy, která stojí v kontrastu ke snížené výšce stropu v původních částech domu. Kuchyňská linka se nachází mezi starou a novou částí a tvoří přechod mezi denním a nočním provozem.
Stavební pozemek, na kterém se dříve nacházela typická chata sloužící k rekreaci, se nachází v lesích u belgického města Aalter. Aby se zachoval původní prázdninový charakter, bylo rozhodnuto ponechat stávající chatu a rytmicky ji rozšířit trojicí sedlových střech se stejným dřevěným obložením. Souběžně s ulicí vznikla zlatá fasáda, která je kolmá na obytné části a nachází se zde vstup pro majitele a jejich hosty. Podobné zlaté akcenty se opakují také v interiéru. Vytvářejí hřejivý doplněk v rámci okolní zeleně.
Obytné prostory, jídelna a kuchyně tvoří "belvedér" v prostředí obklopeném faunou a flórou. Ložnice jsou umístěny v zadní části domu, směrem do intimnějších zahradní zóny, mezi nimi je umístěna koupelna a sauna, který se opět otevírají do zahrady.
Ocelová konstrukce nové přístavby umožňuje vytvořit velmi lehkou stavbu otevřenou do krajiny s minimem sloupů nebo stěn. Rozměrná okna se zlatými rámy v maximální míře otevírají výhledy a zdůrazňují krásu okolního lesního prostředí. Půdorysné uspořádání je částečně vytvořeno v důsledku zachování stávajících vzrostlých dubů na pozemku. Rodinný dům obsahuje tři ložnice, koupelnu, saunu, obývací část, kuchyni, spíž, sklep, kancelářský prostor a technické zázemí. Prázdný prostor mezi kuchyní a kanceláří vytváří fascinující souhru. Centrálně umístěná kuchyně s prostorným varným ostrůvkem představuje srdce celého domu.
V návrhu byla aplikována Le Corbusierova barevná paleta, aby vnesla do interiéru ty správné akcenty, kde vedou dialog s černou dřevěnou podlahou a čistě bílou povrchovou úpravou stěn a stropu. Dále je po celém domě použitý barevný odstín Bleu Outremer (mořská modř), a to nejen u vypínačů v soukromé zóně, ale dokonce i na nosných sloupech, schodišti a pohovce Togo (od společnosti Ligne Roset) v obytné části, stejně jako na vodovodních bateriích. Ombre Natural (šedohnědá) je použita jako barva celé koupelny: stěn, podlahy i stropu, protože je zaplavena denním světlem a velkým výhledem do lesní zahrady.
Dům WADV je zdařilým příkladem toho, jak lze obyčejnou chatu přestavět na moderní rodinný dům, aniž by se vytratil původní prázdninový duch a kontakt s okolím, spíše naopak. Ukazuje také význam barev v návrhu a také, jak se lze vztahovat k okolnímu prostředí.
BASIL architecture
0 komentářů
přidat komentář