Architektonické studio Medusa Group navrhlo smyslné interiéry hotelu The Bridge v polské Vratislavi. Objekt, který se nachází v areálu bývalého ostrova Ostrów Tumski plného atmosféry a nostalgie novorománských a gotických katedrál, s nimi zachází jako se zdrojem moderní inspirace.
Ostrów Tumski je nejstarší část Vratislavi, kde začala tisíciletá historie města. Byla sídlem první piastovské dynastie a její založení se datuje do 10. století. Historické části Ostrówa Tumského dominují věže archikatedrály svatého Jana Křtitele a také svatého Kříže a Bartolomějské kolegiáty. Z tohoto důvodu jsme se v Medusa Group při navrhování interiérů tohoto jedinečného hotelu rozhodli převést fenomén historické architektury místa do moderního jazyka designu. V hotelech je velmi důležité odkazovat na smysly hostů, proto jsme zaujali velmi citlivý přístup ke každému z vybraných materiálů.
Kontext byl pro nás klíčový, ale zbavený doslovného zobrazení. Naším cílem bylo vytvořit atmosféru tak, aby si host, který hotel opouští, zapamatoval místo svými smysly. Naším záměrem bylo prolomit některá hotelová klišé.
S předpokladem, že vůně, chutě a vizuální vjemy ovlivňují naši představivost a jsou rozhodující pro vnímání místa, jsme se při navrhování prostor soustředili na vůni jako jejich leitmotiv. Inspirováni vůní kadidla jsme zahájili koncepční práci. Poté jsme naše asociace převedli nedoslovným způsobem do struktur, materiálů a grafiky. Ty se objevily na betonových stěnách a odkazovaly na lehce ošoupané aury. I když jsou provedeny s využitím moderních technologií, mají připomínat raně křesťanské časy.
Náš výzkum byl podpořen materiály ze sbírek Historického muzea ve Vratislavi. Dokonce se nám podařilo do prostor zařadit archivní prvky, dříve ukryté ve skladištích. Jejich jedinečnost byla odůvodněna jejich vzdělávací hodnotou.
Něžná symfonie nálad
Sklo hraje důležitou roli při vytváření požadované atmosféry v interiérech. Odděluje navazující funkční zóny a zároveň mezi nimi udržuje vizuální vztahy. V restauraci poloprůhledné zesílené sklo odlišuje, ale neodděluje její část od otevřené kuchyně, a tím byl navázán vztah mezi oběma zónami a jejich účastníky. Nesvětelný charakter skleněných konstrukcí umožňuje jemnou hru stínů podle měnící se denní doby a utváří osvětlení. Koresponduje s grafikou na stěnách, která představuje moderní variaci na fresky.
Strohost použitých materiálů, včetně skla, zrcadel, oceli nebo betonu, tvoří chladné pozadí pro teplé prvky uspořádání interiéru ovlivňující ducha místa. Tímto způsobem lze vše číst jako moderní interpretaci inspirací vycházejících z interiérů gotických katedrál, která odráží atmosféru celé čtvrti Ostrów Tumski.
Pohodlí a jeho více rozměrů
Historie Ostrova a jeho příběhy jsou přítomny nejen v hotelových pokojích, ale zejména ve společných prostorách. Pokusili jsme se je vepsat i do této specifické a nesmírně smyslné intimity Ostrówa Tumského, například uklidňujícím zvukem vody rovnoměrně stékající po povrchu skleněné stěny.
Zároveň jsme měli v úmyslu vytvořit funkční a pohodlný prostor, což se podařilo díky spolupráci s ateliérem FORUM Architekci z Vratislavi. Restaurační část je přístupná zvenčí, takže je určena nejen hotelovým hostům, ale představuje také místo pro setkávání a co-working.
Velkou eventovou zónu je možné rozdělit na několik menších částí podle potřeb uživatelů. Vznikla také okouzlující hala, osvětlená denním světlem a značně se lišící od standardních sálů, která plní relaxační funkci.
Návrh interiéru od The Bridge dokazuje, že univerzální uspořádání prostoru lze spojit s originálním nápadem, a vytvořit tak místo, které denně využívají nejen návštěvníci, ale i samotní obyvatelé Vratislavi.
*The Bridge získal první cenu v soutěži European Property Awards 2020-2021 v kategorii Nejlepší interiér hotelu.