Interiér parteru Staroměstské radnice

Interiér parteru Staroměstské radnice
Adresa: Staroměstské náměstí 1/3, Praha, Česká republika
Investor:Prague City Tourism, Hlavní město Praha
Projekt:2022-23
Realizace:2023
Užitná plocha:490 m2


Architekt rekonstrukce: SGL Projekt
Generální projektant: VPÚ Deco Praha
Dodavatel stavby: POHL CZ
Orientační systém, vizuální identita: Bohumil Vašák, Petr Štěpán
Dodavatel mobiliáře: OHD Concept CZ, zeitgeist.limited
Fotografie: Honza Zima
Hlavní město Praha společně s Prague City Tourism otevřelo nový turistický provoz ve zrekonstruovaném přízemí Staroměstské radnice, který je symbolem celkové kultivace cestovního ruchu v české metropoli. Vedle turistického informačního centra a průvodcovských služeb nabízí také první kamenný obchod s kultivovanými suvenýry, výhradně od lokálních tvůrců.

Studio Olgoj Chorchoj navázalo na stavební rekonstrukci přízemí radnice navrženou SGL projekt návrhem interiérových prvků – vestavěného i volného mobiliáře, osvětlení a orientačních prvků.

Koncepce řešení interiéru je v principu zhmotnění prosté funkce s velmi potlačenou formální stránkou. Nově navržené prvky nemají konkurovat historické architektuře, jen mají čistě sloužit svému účelu, a jsou proto velmi prosté, konstruované s důrazem na trvanlivost a precizně provedené detaily.

Projekt interiéru části přízemí historické budovy Staroměstské radnice zahrnuje umístění prodeje vstupenek, informačního centra, giftshopu a zázemí pro návštěvníky i zaměstnance. Cílem bylo vytvořit pro každou z těchto funkcí novou jednotku, která by odpovídala současným nárokům návštěvníků a vytvářela zdravé a inspirující pracovní prostředí. Dispoziční uspořádání a tvarosloví nových prvků zohledňuje přirozený pohyb v prostoru a nenarušuje původní architektonické detaily Staroměstské radnice – stěny dýchají, prvky se jich dotýkají jen minimálně a nic nezakrývají.

Hlavním estetickým konceptem je viditelné odlišení nových prvků, což se odráží ve volbě materiálů, barevnosti, tvarosloví a umístění v historickém prostředí. Vhodná volba materiálů umožňuje, aby prvky měly oblé tvary bez viditelných spár, přičemž motiv oblého rohu se prolíná v celém interiéru – na lavičkách, podstavcích, vitrínách i pultech, včetně jejich detailů.

Systém osvětlení byl zvolen tak, aby umožnil nasvícení gotických kleneb, pracovních míst i předmětů vystavených ve vitrínách, aniž by bylo potřeba jakkoliv nově zasahovat do historického zdiva. Počítá také s variabilitou v budoucnu, kdy je možné že se některé prvky přesunout.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Studio Olgoj Chorchoj