Kamenný dům na Šumavě

Kamenný dům na Šumavě
Objekt se nachází v malebné obci na pozemku s výjimečným výhledem na šumavské kopce. Zhruba 150 let starý dům, k němuž jsme byli přizváni v létě roku 2021, byl v nedokončené a nevhodné rekonstrukci, která z něj měla udělat moderní stavbu se žlutou omítkou a plastovými okny. Tento zásah potlačil většinu autentických prvků původního domu.
Naším cílem bylo tyto prvky znovu objevit, odhalit a vhodně je doplnit dobovými i současnými stavebními elementy. Stavba byla očištěna doslova až na cihlu a kámen, který se stal nosným výtvarným motivem rekonstrukce. Na fasádách domu jsou vidět jednotlivé vrstvy historických rekonstrukcí a přístaveb z kamene a cihel, které jsme se rozhodli zachovat a přiznat. Štítové stěny v podkroví, vyzděné z novodobých tvárnic různých typů, jsme omítnuli ručně taženou štukovou omítkou. Mezi omítanou a odkrytou fasádu jsme na štítové stěny navrátili charakteristickou dělící římsu v podobě subtilní linky z pohledového betonu, zasazenou do stávající skladby lícových cihel.
Původní střešní plášť z eternitových kosočtvercových šablon, které se vyskytují na většině domů v obci, jsme na nové střeše zachovali v podobě lakovaných hliníkových šablon. Protože na stavbě zůstala i stávající střešní okna (neautentický doplněk stavby), rozhodli jsme se střechu pojmout jako jednotný plechový povlak, který zakrývá detaily oken i komínů. Vzniká tak jasný kontrast mezi kamenným piedestalem a technickou novodobou střešní plochou.
V interiéru jsme zachovali pouze původní stěny a stropní klenby. Ostatní novodobé stavební prvky byly odstraněny. Ponecháním původních konstrukcí vznikly určité mantinely, které generují variabilitu prostoru v podobě různých výškových úrovní podlah a stropů. Toto bylo podpořeno doplněním starých kamenných schodů v interiéru. Podobné kamenné prvky vznikly u hlavního vstupu v podobě schodů a dlažby z plzeňských desek. Ostatní dlažby kolem domu byly provedeny ze stejného kamene, z jakého byl vyzděn původní dům, čímž vzniká pozvolný přechod mezi domem a okolními plochami.
Ve společenské místnosti byl původní zchátralý trámový strop zcela odstraněn, což vytvořilo otevřený velkorysý prostor, ve kterém lze objevovat široké spektrum konstrukčních prvků, materiálů a původních stavebních fragmentů. Na místě původního stropu vznikl pohledový ztužující železobetonový věnec, který obepíná celý prostor a odděluje přízemní část od podkrovní. Přízemní kamenné zdivo je zevnitř omítnuto jádrovou omítkou z kopaného písku, zatímco nad věncem je zdivo omítnuto klasickým štukem, čímž více vynikají původní otvory s bezrámovým zasklením ve štítové stěně. Toto téma je podpořeno oknem mezi chodbou v podkroví a obývacím pokojem, kde se dále projevuje původní střešní konstrukce. Podhled prostoru barevně odpovídá původní dřevěné konstrukci a svým tmavším odstínem vizuálně zmírňuje výšku prostoru. Zásadním motivem prostoru je velkoformátové bezrámové okno, z něhož je vidět to nejkrásnější – šumavská krajina.
Tento dům zadal investor, který toužil po útočišti před rušným městským životem a přál si autentickou, ale novodobou rekonstrukci s ohledem na krajinu a udržitelnost. Toho jsme dosáhli převážně díky místním zručným a trpělivým řemeslníkům, se kterými jsme byli neustále v kontaktu. Tento přátelský dialog mezi řemeslníkem a architektem zformoval konečný výsledek stavby.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Přesah nad štítem
Sládková
27.09.24 10:44
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od ARCHPORT