Kaple mezi vinohradyV jihomoravské obci Starý Poddvorov se ještě donedávna těžila ropa a zemní plyn. Těžební společnost MND se následně rozhodla tuto oblast rekultivovat a vybudovat zde takzvanou agrovoltaiku neboli fotovoltaické panely umístěné nad nově vysázeným vinohradem. Ke spolupráci přizvala studio JUNG architekti, které sem navrhlo zázemí v podobě altánu, jenž si díky svému tvaru i funkci vysloužil přezdívku Kaple usebrání.
Pozemek, na němž je agrovoltaika umístněna, se nachází v malebné krajině regionu Podluží na Hodonínsku, konkrétně v dobývacím prostoru na ropu a zemní plyn, kde bývala provozována těžební sonda. Po její likvidaci se společnost MND rozhodla tuto plochu o rozměrech 65 × 28 metrů upravit a vybudovat zde obnovitelný zdroj elektrické energie.
Společnost MND oslovila architekty Barbaru a Adama Jungovi, aby u zcela technické konstrukce vytvořili veřejný prostor k zastavení kolemjdoucích a cyklistů, neboť pozemek leží blízko cyklotrasy vedoucí z Dolních Bojanovic do Starého Poddvorova. Zadáním bylo navrhnout cykloaltán, který by se však svou formou od tradičních přístřešků odlišoval. Racionalizací komplikovaných a někdy až naivních kruhových tvarů došli autoři návrhu ke tvaru osmiúhelníka, připomínajícího půdorys miniaturní chrámové lodi. Architekti zároveň chtěli, aby místo vyzývalo k zastavení, odpočinku a kontemplaci, z čehož se zrodil název Kaple usebrání.
Současně bylo potřeba přijít i s řešením celého areálu, jejž autoři pracovně nazvali Remízek, neboť je vklíněn mezi dva vinohrady. Agrovoltaika je instalována pouze na jednom z nich, aby bylo možné porovnat, jak plodiny prospívají. Předpokládá se, že vinné révě, které agrovoltaické systémy zajistí ochranu před krupobitím nebo přílišným slunečním zářením, by se mělo dařit lépe. Zda je tento předpoklad správný, následně prokáže výzkum brněnské Mendelovy univerzity.
V zájmu zachování biodiverzity zde jsou vysázeny i ovocné stromy a luční trávníky a jsou zde instalována včelstva a čmelíny.
Od samého počátku měli autoři jasno v tom, že konstrukčním materiálem stavby bude nenatírané dřevo. Konkrétně zvolili modřínové slepované hranoly, spojené ocelovými kotevními plechy a svorníky do dvou rámů. Aby docílili lehkosti a částečné transparentnosti altánu, navrhli řadit rámy s mezerami. Princip otevřenosti umocnili vynecháním středových částí rámů v hřebeni střechy. Tento střešní otvor rámuje pohled na nebe a nepřímo odkazuje na smysl celého areálu: využití obnovitelných zdrojů energie. Objekt pocitově levituje nad mírným svahem, čehož je dosaženo ocelovou konstrukcí osazenou na základových vrutech. Konstrukce byla zvolena z důvodu zajištění stability celé stavby. Díky tomu, že je altán průchozí a nevytváří uzavřený prostor, připomíná bránu do jiného světa.
Od stavby směrem k potoku povede pěšina ze štěrkového trávníku, podél které budou umístěny lavice rovněž z masivního modřínového dřeva, dřevěné stojany na kola a informační tabule.
Živá půdaOživení půdy v zemědělské krajině je aktuálně velmi diskutované a důležité téma, což se autoři snažili promítnout i do svého návrhu. V areálu navrhli vysázet ovocné stromy, které budou spolu s pestrou skladbou bylin mezi řádky vinohradů zamezovat půdním erozím při přívalových deštích. Stromy navíc plodinám zajistí stín, poskytnou útočiště a potravu ptákům a jejich kořenový systém bude lákat mikroorganismy, jež půdu obohatí o živiny.
První agrovoltaika v ČeskuAgrovoltaika je instalace solárních panelů nad nebo mezi plodinami na zemědělském pozemku. Cílem tohoto způsobu instalace je nezastavět solárními elektrárnami cennou ornou půdu. Panely ve Starém Poddvorově jsou nad vinohradem vztyčeny v úzkých sloupcích, takže konstrukce nezabírají více než procento z plochy pozemku. Pro firmu MND jde vzhledem k chybějící legislativě zatím o demonstrační pilotní projekt, který má prorazit cestu dalším podobným instalacím…
JUNG architekti