Když se na nás obec Kobylí obrátila s nápadem na rozhlednu, úkol zněl jasně: vytvořit rozhlednu, která přiláká turisty a stane se oblíbeným místem pro setkání. Po důkladné analýze nám však bylo jasné, že k návrhu musíme přistupovat s citlivým ohledem na krásné vinařské okolí. Smyslem stavby by totiž neměl být pouze výhled. Rozhledna by měla splynout s krajinou plnou vinohradů a přitom by ji neměla nijak narušit.
Místem pro kobylskou rozhlednu se přirozeně stal Kobylí vrch, vinicemi osázený kopec s pozvolným sklonem a rovinatým vrcholem a současně nejvyšším bodem v širokém okolí. Samotné místo a jeho nadmořská výška 334 m.n.m. nás přivedla k nápadu kruhu. Kruh totiž představuje životní cyklus přírody a symbolicky odkazuje na neustálý růst obce. Výsledkem naší architektonické studie je proto rozhledna ve tvaru kruhové rampy s výsečí 334°. V nejvyšším bodě rozhledny, ve výšce 7,5 metrů, se návštěvníci ocitnou přímo nad vinicemi a naskytne se jim neopakovatelný výhled na moravskou krajinu.
Splynutí s okolím podpoří i její naturální vzhled. Stavba bude řešena modulovým kruhovým systémem stojícím na ocelových subtilních nohách v bílém odstínu. Samotná rampa bude obložená svislými dřevěnými latěmi a fošnovou dřevěnou podlahou. Díky nakloněné rovině, která nahrazuje schody, bude kobylská stezka nad vinohrady jednou z mála rozhleden v České republice přístupných pro lidi na vozíčku a starší spoluobčany. Po cestě na její vrchol se navíc dozvíte spoustu zajímavostí o Kobylí a okolí.
Konstrukce vyhlídky
Rampa rozhledny je tvořena osmi identickými podlahovými segmenty a třemi atypickými segmenty na jejím začátku a konci. Tyto dílce jsou vyneseny na 19 subtilních ocelových zdvojených sloupech. Dohromady se zábradlím bylo na rozhlednu použito přes 11 tun oceli. Dále bylo použito více jak 500 kusů dřevěných hranolů na podlahu, přes 1 000 kusů prken na opláštění zábradlí a 130 metrů dřevěného madla. Základy jsou tvořeny železobetonovými patkami 1,2 x 1,2 metru a vyhlídka je také vybavena systémem pro uzemnění konstrukce.