Rekonstrukce Lidového domu Zaječov

Rekonstrukce Lidového domu Zaječov
Adresa: Zaječov 126, Zaječov, Česká republika
Investor:Obec Zaječov
Realizace:2021


Spolupráce: Ing. Radek Bláha, Energomex s.r.o.
Foto: Alexander Dobrovodský
V obci Zaječov, okrese Beroun se nachází objekt Lidového domu Zaječov sloužící občanům obce a přilehlého okolí ke kulturním, společenským, stravovacím a tělovýchovným akcím. K původně bývalé sokolovně vybudovaná ve 30 letech minulého století byla v 50tých letech přistavěna jednopodlažní budova hospody a v následujícím desetiletí byla rozšířena o kapacitně větší sociální zařízení pro hosty a kuchyně se zázemím. V nedávných letech byla budova rozšířena o drobnou přístavbu s funkcí vstupního prostoru a převlékáren pro potřeby místní ZŠ, která sál využívala jako tělocvičnu.

Stavebně technický stav objektu si žádal v nejbližších letech celkovou rekonstrukci a obec se proto rozhodla v roce 2019 využít dotačních programů SFŽP a MMR a přistoupit k záměru celkové rekonstrukce vedené za účelem vylepšení standartu stávajícího objektu. V zadání obce však bylo zachovat v nejširší možné míře funkčně použitelné stavební zdravé části konstrukcí a technologií jako byla například střecha a klempířské prvky hlavního objektu či zachování nedávno vzniklé přístavby převlékáren. Zároveň zde byla snaha navrátit objektu původní lesk a krásu architektury 20.let minulého století, kterou necitlivými historicky nepůvodními zásahy objekt utrpěl.

Přání bývalého pana starosty Vladimíra Havlíka bylo vytvořit stavbu, která pomůže definovat narušený kontext místa a bude navazovat na historické kořeny původní zástavby. Svojí kulturně společenskou funkcí bude vytvářet přirozené centrum. Obec Zaječov totiž postrádala veřejný prostor, který by lidé vnímali jako přirozené centrum obce. Proto bylo snahou vytvořit stavbu, která pomůže definovat narušený kontext místa a bude navazovat na historické kořeny a lokální charakter místní jednoduché a účelné architektury. Záměrem nedávno tragicky zesnulého pana starosty Vladimíra Havlíka bylo vytvořit kulturní a společenský sál s restaurací, kde se budou moci obyvatelé Zaječova setkávat za účelem podporování vzájemných sociálních vazeb mezi obyvatelstvem obce. Jeho snahou bylo rovněž využit strategické polohy obce, která leží v atraktivní a turisticky vyhledávané lokalitě CHKO Brdy a přilákat tak do Zaječova veřejnost z širšího okolí.

Řešená kompletní stavební úprava objektu se společenským sálem, restaurací, dvěma bytovými jednotkami a technickým zázemím zahrnovala exteriérové a interiérové úpravy, přístavbu venkovních schodišť, rampy a dlážděných povrchů, demolici stávající kotelny na jejíž pozici vznikla stavba objektu skladu a technického zázemí. Součástí stavebních úprav byly úpravy vnitřních povrchů a konstrukcí, zlepšení akustických, tepelně izolačních parametrů, rozvody elektroinstalace, vzduchotechniky, otopného systému, zdravotechniky. Dále došlo na vybraných částí objektu k výměně krytin a zejména výměně exteriérových okenních a dveřních výplní a celkové zateplení fasád pomocí systému ETICS. Rovněž vznikl nový veřejný parter před objektem.

V názvu i oficiálním znaku obce je vyobrazen zajíc a proto jsem se rozhodli interiér restaurace zasvětit zajíci a tematicky se inspirovat tímto veselým tvorem, kterého má většina lidí v oblibě.

I přes jednoduchý a moderní výraz interiéru jsme chtěli docílit klasické a útulné atmosféry vesnické hospody. Vycházeli jsme proto z dobových zvyklostí klasických vesnických hospůdek a zvolili jsem běžně používané prvky mobiliáře jako např. obklady stěn, lemování stavebních otvorů, nástěnné věšáky, parketovou podlahu skládanou do stromečku a tvarově jednoduché konstrukce stolů a židlí. Při návrhu atypicky navrženého mobiliáře jsem se inspirovali tvorbou selského nábytku a používali identické historické konstrukční postupy s použitím klínkových spojů.

Barevné řešení interiéru je vytvořeno za pomocí přírodního světlého odstínu dubového dřeva, bílé výmalby s doplňkovou mysliveckou zelenou barvou aplikovanou na světlech a ochranném nátěru spodní částí stěn nahrazující finančně nákladnější dřevěný obklad. Přísun denního světla je přes den zajištěn pomocí tří velkých bezrámových oken, do kterých jsem umístili sezení a lide jsou tak vizuálně v kontaktu s fotbalovým hřištěm umístěným naproti hospodě.

Z důvodu že se jednalo o financování z veřejných prostředků, hledali jsem minimální leč výrazné a zapamatovatelné výtvarné řešení, které lidi potěší. Navíc jsme vycházeli z původního principu historických interiéru hospod, který spočívá v tom, že se interiér skládá pouze z čistě účelových prvků mobiliáře, bez zbytečných dekorací a doplňků. Prostor restaurace je proto vybaven jedním jednoduchým typem stolu, židlí a světlem. Výčep je tvarově jednoduchý a stěny jsou ošetřeny nátěrem.

Humornou reminiscenci na zajíce jsme požili v navrhu židlí se zaječíma ušima a na drobných prvcích mobiliáře např.na držáků na tácky, věšáku či okénka do kuchyně a sálu. Držáky nástěnných polic a barové desky jsou inspirovány větvičkami, tedy prostředím, z kterého zajíc vychází. Všechny tyto prvky mobiliáře jsou autorsky navřeny Lukou Križkem - IO Studio.

Ve stejném materiálovém provedení je řešen společenský sál, kde jsou stěny sálu obloženy dubovým obkladem a plní funkci ochrannou a akustickou. Vybavení sálu bylo modernizováno a byly navrženy adekvátní kapacity sociálního zařízení a šaten. Vznikla samostatná klubová místnost se zázemím. Ve 2NP vznikly dva sociální byty pro potřeby obce.

V rámci rekonstrukce došlo i k úpravě venkovního parteru, kde před vstupní části objektu došlo k navýšení terénu a vznikla tak vydlážděná plocha s autorsky navrženým venkovním mobiliářem a výhledem na protější fotbalové hřiště, ke kterému nechal pan starosta Havlík v nedávných letech přistavět zázemí pro místní fotbalové družstvo.
IO Studio
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od IO Studio