Orange County Museum of Art

Orange County Museum of Art
Spolupráce:Brandon Welling, Aaron Ragan, Crystal Wang
Adresa: 3333 Avenue of the Arts, Costa Mesa, USA
Soutěž:2007
Projekt:2015-19
Realizace:2019-22
Užitná plocha:4924 m2
Plocha pozemku:6800 m2
Náklady:94 000 000 USD


Nová budova OCMA s víceúčelovými výstavními galeriemi, místnostmi pro vzdělávací programy a prostory pro setkávání veřejnosti umožňuje ještě více rozšířit přístup ke stálým sbírkám muzea, které zahrnují významná díla moderního a současného umění, a k výstavnímu programu světové úrovně.
Celkové řešení budovy reaguje na potřeby, aby muzejní prostory byly co nejvíce flexibilní a účelné a současně přitažlivé a snadno zapamatovatelné. Vytváří pro návštěvníky bohatou choreografii a nabízí rozmanité zážitky, od vstupu, přes prohlídkovou trasu galeriemi až nakonec vybídne k posezení na schodech, v kavárně nebo v muzejním obchodě.
Vytvořením odstupňované intenzity architektury, od složitých forem u vstupu do muzea až po pravoúhlé a variabilní galerijní prostory, vytváří budova nezapomenutelné a působivé prostředí pro formální i neformální umělecké zážitky. Silné propojení mezi vnitřními a venkovními prostory vybízí návštěvníky, aby se pohroužili do vyhlášeného jihokalifornského podnebí, jehož světlo, vzduch a celkové prostředí ovlivnily řadu uměleckých generací.
Precizně zpracovaná fasáda z bílých terakotových dlaždic vytváří rozmáchlé gesto, které se následně přelévá z exteriéru do interiéru a navazuje na pestrou paletou okolních architektonických děl (mrakodrap a taneční centrum od Charlese Lawrence (1986, 1987), koncertní sál od Césara Pelliho (2006), náměstí od Michaela Maltzana (2017), pozn.překl.).
Morphosis
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Morphosis