Dva roky po otevření
Munchova muzea v Oslu dokončilo Estudio Herreros ve stejném městě drobný projekt s názvem Trosten (norsky Drozd), který je současně architektonickým manifestem. Jedná se o plovoucí saunu, která vznikla na zakázku pro neziskovou Asociaci saun v Oslu propagující heslo "dodat lidem páru". Drželi jsme se tradice dočasných pavilonů a přišli s výraznou barevností i tvarem. Sauna se nabízí jako místo pro soukromé i společné využití, místo pro kontemplaci v blízkosti Munchova muzea. Stavební program tvoří parní kabina s terasou s přímým výhledem na vodní hladinu a stupňovitý amfiteátr obráceným k fjordu, kde lze pořádat komorní akce.
Stavba je trvale udržitelná v mnoha aspektech. Teplo ve všech úrovních čerpá díky ambicióznímu energetickému systému s recirkulací páry. Návrh se chová zodpovědně také po materiálové stránce. Zahrnuje použití přírodních a recyklovaných materiálů. Jedná o první bezbariérově přístupnou saunu, kterou mohou využít i vozíčkáři.
Svým vzhledem je nejviditelnější částí uskupení plovoucích saun navržených různými architekty v ústí řeky Akerselvy. Tato saunová osada rozpouští hranici mezi pevninou a fjordem. Zároveň je součástí přístavní promenády, která vznikla po zrušení kontejnerového přístavu a nyní nabízí 7 km veřejného prostoru včetně pěších, běžeckých a cyklistických okruhů, odpočinkových zón, pláží, slunečních teras a plošin ke koupání využívaných po celý rok.
Sauna Trosten pomáhá zvolnit tempo. Je pozorovatelnou, odkud lze lépe pochopit fungování města a jeho ekologii. Název sauny vychází z norského pojmenování drozda, který každoročně migruje mezi Španělskem a severskými zeměmi. Jarní přílet drozdů je znamením štěstí. Idea, že i drobná architektura může ovlivnit řešení globálních problémů, nám připomíná, že nesmíme propást žádnou příležitost a vyslat všem srozumitelné poselství týkající se křehkosti naší planety.
Projekt plní také důležitou experimentální složku, která započala již montáží dřevěné konstrukce v suchém doku na okraji Osla. Následně byl dřevěný objekt osazen na prefabrikovanou betonovou plovoucí plošinu, kde byly dokončeny všechny zbývající instalace a interiéry. Odtažení a připevnění na místo určení uzavírá výrobní cyklus, díky kterému se podařilo vyhnout rušení klidu v saunové osadě. Na druhou stranu projekt rovněž přispívá k dekarbonizaci a snížení dopadu na životní prostředí díky použití certifikovaného dřeva, opětovnému využití hliníkového odpadu na fasádních prvcích a velkoplošným teracovým dlaždicím vyrobeným v rámci certifikace Green Label.
Estudio Herreros