Dnes, kdy máte všechny znalosti na dosah ruky v chytrém telefonu, by se mohlo zdát, že klasické tištěné publikace ztrácí na významu. Žádná z těchto obav se však nevyplnila. Lidé nadále váží cestu do veřejných knihoven, z nichž se v dnešní digitálních době staly městské obývací pokoje a centra společenského dění
Stejně jako neubývá zájem o návštěvy knihoven, tak se ani nepotvrdilo, že by v době elektronické médií ubýval počet vydávaných knižních titulů.
Za tímto účelem byla v roce 2006 vypsána architektonické soutěž na rozšíření zemské knihovny Horního Rakouska ze 30. let minulého století postavené v klasicizujícím duchu. Zvítězil návrh stuttgartského ateliéru Bez + Kock, který zastřešil vnitřní dvůr, vybudoval třípodlažní podzemní archiv a směrem do ulice Rainerstraße přistavěl osmipodlažní kamennou věž. Zemská knihovna se nachází na Schillerově náměstí (Schillerplatz) ležícím na půli cesty přímé spojnice mezi vlakovým nádražím a hlavním náměstím (Hauptplatz) u Dunaje.
Nový objekt svým tvaroslovím i použitým materiálem citlivě reaguje na historickou budovu ze 30. let. Podle autorů má nový návrh plnit roli “tichého společníka“ a “spojovacího klíče“. Budova se tak mohla znovu nadechnout. Rozšířilo se vstupní atrium a půlkruhovým informačním pultem a sálem pro stovku sedících diváků. Knihovna nabízí řadu čtenářských míst od tichých studoven až po posezení na ochozu velkorysého atria. Byl rovněž zrekonstruován historický archiv s unikátní ocelovou konstrukcí stropů se skleněnými výplněmi. Přes malou výšku stropů jen lehce přesahující dva metry si díky translucentní podlaze i stropu člověk nepřipadá stísněný.
Knihovna ve výsledku tvoří jeden veřejně přístupný prostor. Zapovězenými místy jsou pouze třípodlažní podzemní archiv a tři nejvyšší pochodí v kamenné věži, kde sídlí vedení a správa knihovny. Kamkoliv mezi těmito dvěma úrovněmi má kdokoliv přístup, aniž by se potřeboval legitimovat.