Smaltová zahrada

Jardin d'émail

Smaltová zahrada
Adresa: Houtkampweg, Otterlo, Nizozemí
Projekt:1968
Realizace:1973-74


Když vás nějaké umělecké dílo zaujme, může se stát, že vás obrazně pohltí. V případě instalace francouzského sochaře Jeana Dubuffeta se vám to může stát doslovně a do díla přímo vkročit. Zakladatel uměleckého směru art brut vytvořil v polovině 70. let minulého století pro muzejní park Kröller-Müller instalaci o rozloze 600 m² (výška 8m, šířka 20m a délka 30m), kde se lze procházet uměle vytvořenou černobílou krajinou (z betonu, epoxidové pryskyřice vyztužené skleněnými vlákny a polyuretanovým nátěrem). V tomto případě neplatí mantra kustodů “nedotýkejte se uměleckého díla“.
číst dále
Dotyk
Umělecké dílo, kterého se můžete dotýkat, kterým můžete procházet a v němž si dokonce můžete hrát! Světoznámá instalace Jardin d'émail od Jeana Dubuffeta zanechá v mnoha malých i velkých návštěvnících nesmazatelný dojem.

Jiný svět
Umělá "zahrada" ukrytá za zdí byla navržena speciálně pro muzeum Kröller-Müller. Kontrast mezi zářivě bílou barvou s členitými černými liniemi a přírodním prostředím je obzvlášť výrazný. Jakmile návštěvníci vstoupí do této umělecké zahrady, mohou si připadat, že se ocitli ve zcela jiném světě.

Charakteristika
Atmosféra této monumentální plastiky je pro Dubuffetovo dílo charakteristická. Celé jeho dílo vyjadřuje fascinaci neobvyklostí, spontánností, podvědomím a chaotičností, které jsou typické pro obrazy a kresby dětí a duševně nemocných. Tyto projevy, které obdivuje a které nejsou považovány za oficiální umění, Dubuffet pojmenoval jako "art brut".

Různá otevírací doba
Jardin d'émail je přístupná od 1. dubna do 1. listopadu, ale jen tehdy, když je povrch zcela suchý. Každé poslední pondělí v měsíci je dílo uzavřeno z důvodu údržby. Nepřístupný je také během dešťů nebo krátce po nich, a to kvůli riziku uklouznutí.
Jardin d'émail prošla v letech 2016-20 kompletní rekonstrukcí. Aby umělecké dílo zůstalo co nejdéle v dobrém stavu, je nutná pravidelná kontrola, údržba a čištění. To provádíme každé poslední pondělí v měsíci. Čistí se například odtoky a celé dílo se omývá a drhne vodou. Poté musí dílo vyschnout, než je opět bezpečné pro návštěvníky.
Muzeum Kröller-Müller
0 komentářů
přidat komentář