Kontext
Areál Červená zahrada se rozprostírá v severním ústí Pilského údolí a je prostorově definován z jihu říčkou Bělá a ze severu ulicemi Podhradí a Dukelská, kudy je vedena silnice II. třídy směrem na Prostějov. Sportovní náplň areálu má dlouhou tradici a sahá do dob, kdy se zde nacházela plovárna, rybník a následně i první fotbalové hřiště. Postupem času areál chátral, zejména jeho severní hranice, kde býval i hotel Velen. Kromě zubu času se na dnešní podobě místa negativně podepsaly i některé nekoncepční stavební zásahy jako například zrušení atletického oválu kvůli hřišti s umělým povrchem.
Urbanismus
Areál je umístěný mezi dva základní kontexty – zalesněné svahy Pilského údolí a okrajovou část městské struktury Boskovic. Urbanistický koncept reaguje na tuto situaci tak, že se snaží posilovat původní urbanistickou strukturu a umisťuje sem nové stavební objekty. Má to kladný vliv nejen na zpevnění figury uličních profilů, ale i na dostupnost sportovišť pro pěší, a tím na zapojení volnočasových aktivit do organismu města. Do prostoru mezi původní zimní stadion a novou sportovní halu je umístěný centrální prostor s parkováním, odkud jsou veškerá sportoviště nejen přímo viditelná, ale i snadno dostupná. Prostor mezi městem a krajinným rámcem tedy zůstává volný, plynoucí od východu k západu, kde graduje výhledem na zříceninu hradu na kopci.
Stavební objekty a sportoviště
Pro jasné vyjádření myšlenky návrhu je nutné popsat jednotlivé objekty a plochy, protože každá vyžaduje specifický přístup. Zimní stadion, který je umístěn v nejvzdálenější části areálu, plní důležitou roli tím, že pohledově ukončuje centrální prostor. Objekt jako takový se nemění, pouze vytváříme novou reprezentativní severní fasádu, která funguje jako předstěna a je doplněna pylonem s grafikou areálu. Tato vertikála je umístěna v průhledu nové hlavní obslužné osy.
Nová sportovní hala je umístěna jako protilehlá hmota zimního stadionu a to tak, aby vytvořila silné nároží u křižovatky Lidická – Dukelská. Hala reaguje i na objekt mlýna a pivovaru, se kterými společně vytváří sevřené náměstí, které je vstupní branou do areálu. Sportovní hala těží ze svažitosti území od severu směrem k jihu. Konkrétně to znamená, že severní průčelí je o celé podlaží nižší nežli jižní, orientované do areálu. Sportovní hala má tedy jen jedno nadzemní podlaží a dvě podzemní podlaží.
Objekt bývalého Dvořáčkova mlýna navrhujeme ponechat a adaptovat pro novou funkci, jako například klubovny pro indoor sporty. Budova je očištěna od nepůvodních přístaveb a krčkem spojena s novostavbou restaurace, která může být atraktivní nejen v rámci areálu, ale i v rámci města.
V prostoru za mlýnem je umístěna nová krytá tribuna fotbalového hřiště a zázemí pro atletiku a fotbal. Stavba má dvě podlaží, z toho jedno podzemní. Reaguje tak na umístění objektu do svahu, který lemuje atletický ovál a vychází ze stávající terénní morfologie.
Zcela nové je i fotbalové hřiště s trávníkem a atletický ovál s příslušenstvím. Naopak tréninkové hřiště s umělým povrchem zůstává beze změn s výjimkou vytvoření kryté tribuny podél severní hrany. Obě hrací plochy i tribuny jsou obepnuty novým okruhem pro pěší, cyklisty, běžce a in-line bruslaře v délce 750 m. Šířka pruhu je 2 metry a má jen minimální převýšení.
Stávající areál koupaliště Červenka i její vstupní budova zůstávají beze změny, pouze mírně se mění tvar pozemku směrem k centrální ploše. Uvnitř koupaliště zůstávají obě beach volejbalová hřiště.
Naproti koupališti je umístěna nová budova tenisového klubu, která má dvě nadzemní podlaží a atrium s posezením. Stavba obsahuje veškeré zázemí pro sportovce, bar, kanceláře, sklady i technologii přetlakové tenisové haly s dvěma kurty, která je umístěna ve vazbě na budovu. Směrem na západ navazují další čtyři tenisové kurty se sdílenou tribunou, která může být i krytá. Areál tenisového klubu ukončuje volejbalová zóna se dvěma kurty, s vlastním zázemím a sklady. Tenisový areál je od prostoru ulice Dukelská oddělen terénním valem se zelení šířky 16 m, který chrání kurty před případným hlukem z dopravy.
V areálu jsou umístěny i další menší sportoviště, konkrétně workoutové hřiště, skate park a dětské hřiště, vždy ve vazbě na hlavní pěší okruh. Řešené území propojujeme i s dotčeným územím skautské louky na protějším břehu Bělé pomocí široké lávky. V lesním areálu se nově nachází kemp s chatkami, lanové centrum a sauna, vše se společným zázemím. V místě meandru říčky Bělé dále upravujeme břehy pobytovým schodištěm.
Etapizace
Celý rozvoj lokality by se dal rozčlenit do tří základních fází, přičemž poslední z nich je otevřená. První etapu nazýváme iniciační, protože obsahuje výrazný vstup do lokality na poměrně malé ploše s velkou přidanou hodnotou. Druhé etapě říkáme stabilizační, protože obsahuje všechny základní funkce a kostru nového dopravního řešení. Tato etapa se koncentruje na jádrové plochy kolem již dříve realizované haly a oproti první etapě je investičně náročnější. Poslední etapa se týká rozvoje nových ploch nebo úpravy některých původních. Rozvojová etapa nemá jedno těžiště (jako předchozí), ale obsahuje více dílčích zásahů, které lze plánovat a realizovat samostatně.