Statek

Statek
Adresa: Polsko
Realizace:2021
Užitná plocha:507 m2


Spolupráce: Bogusław Barnaś, Bartosz Styrna, Anna Mędrala, Kamil Makowiec, Mateusz Zima, Magdalena Moska, Valentin Lepley, Aleksander De Mott, Maroš Mitro, Paula Wróblewska, Marzia Tocca, Magdalena Fuchs
Foto: Piotr Krajewski, Rafał Barnaś
Zdánlivě nahodilé rozmístění staveb bylo důsledně definováno okolní krajinou, polohou slunce a funkcí budovy.
První stodola, která plní funkci garáže, slouží jako mohutná ochrana oddělující dům od silnice. V páté a poslední stodole je umístěna obytná část a ložnice s dřevěnou terasou obrácenou do přilehlé divočiny. Je zasazena přesně do míst, kde se nacházela původní stodola. Právě sem jsme umístili hlavní obytný prostor, který kopíruje charakter původní stodoly. Hned vedle jsme umístili stodolu, v níž se nachází kuchyně, a umístili jsme ji tak, aby její rohové okno mohlo sloužit jako vyhlídka do vstupní části, která se nachází v prostřední stodole. Vstupní portál dotváří dekorativní průhledná stěna. Stodoly, v nichž jsou umístěny dětské pokoje, mají otevřený výhled na opačnou stranu a jsou umístěny mezi nádhernými vzrostlými stromy.
Každá stodola má jinak ztvárněné textury dřeva, aby odrážela individuální charakter historických budov.
V další etapě proběhne rekonstrukce starého domu určeného původně k demolici. Navrhli jsme obnovit jeho původní krásné proporce narušené pozdějšími přístavbami. Vchod jsme doplnili novou střechou, která navazuje na původní dřevěnou výzdobu historické fasády. Uvnitř domu jsme odhalili původní materiál - červenou cihlu-, abychom zvýraznili její přirozenou krásu. V hlavním, dvoupatrovém prostoru s dřevěnou střechou jsme zrekonstruovali kachlová kamna na vytápění. To, co dům odlišuje od ostatních, je absence čtvrté fasády v tradičním smyslu. Plně prosklená stěna umožňuje otevřít dům směrem ven k terase s krbem. Starý dům je obklopen pestrobarevnými rostlinami a květinami charakteristickými pro tuto rurální krajinu.
Statek vychází z myšlenek udržitelného rozvoje, historie a tradice. V tomto návrhu se nejedná pouze o moderní stavbu nebo přeměnu historické usedlosti na moderní dům, ale také o jedinečný a trvale udržitelný prostor zasazený do konkrétní oblasti. Jde o syntézu místní tradice, krásné krajiny a správné funkce.


Při návrhu jednotlivých stodol jsme se řídili harmonickým přístupem k přírodě, hrou světla a stínu, terénu, stávající zelení a infrastrukturou. Velká sluncem zalitá prosklení byla zastíněna členitou fasádou, střechami teras nebo hustou vegetací. Díky tomu nebude dům v létě vystaven nadměrnému slunečnímu záření. Řídili jsme se zásadou trvale udržitelného rozvoje a dbali jsme na zachování cenného stromového porostu. Abychom budovu lépe začlenili do mimořádně cenné a krásné krajiny, navrhli jsme v prvním patře zvýšenou lávku a v dřevěné plošiny, které se přizpůsobují topografii.
Vstupní portál nového domu se otevírá prosklenou fasádou směrem do přilehlého dvora a naproti budoucímu hlavnímu vchodu do zrekonstruvaného starého domu. Skleněná fasáda má před sebou dřevěný průsvitný závěs, který navazuje na původní ornamentální prvky zdobící vstup do starého domu. Umístění vstupů na společné ose posiluje dialog mezi starým a novým.
Filozofie návrhu stodoly klade velký důraz na vztah člověka a přírody s odkazem na konkrétní místo, historii a tradici. Tento vztah vychází ze zkoumání kulturního kontextu a zahrnuje i současné konstrukce a design. Ve studiu BXB se domníváme, že tento druh otevřenosti s ohledem na dědictví a tradici nám umožňuje objevit tvůrčí bohatství plné velké kreativity a že tento způsob vytváření prostoru dává našim stavbám trvanlivost a nadčasovost. Věříme, že tak naše stavby nejsou pouze anonymní nebo bezduché a že jsou něčím více než jen moderními budovami.
Architektonický model polského statku. Projekt statku vznikal současně na papíru, v počítačovém i fyzickém modelu vytvořeném v naší modelářské dílně. Díky tomu jsme naplno uplatnili možnosti vnímání a vytváření prostoru. Finální architektonický model nám umožnil ověřit výsledné řešení návrhu. To vše představovalo užitečný nástroj pro architekty a inženýry v dalších fázích vývoje návrhu. Architektonický model polského statku byl také představen v animovaném filmu ArchiPaper vytvořeného studiem Unique Vision.
BXBstudio
0 komentářů
přidat komentář