Babí Jar je zalesněná oblast s hlubokou roklí, která se nachází na západě Kyjeva na Ukrajině a dříve představovala okraj města. Jedná se o dějiště jednoho z nejhorších masakrů nacistického režimu, kdy bylo během 29. a 30. září 1941 německými vojáky zastřeleno přibližně 35 000 židů. Během následujících týdnů a měsíců bylo v areálu Babí Jar zavražděno dalších 100 000 židů, sovětských válečných zajatců, komunistů, ukrajinských nacionalistů, Romů a pacientů nedaleké psychiatrické léčebny. Tento "holocaust kulkami" představuje jedno z nejhorších zvěrstev naší moderní doby.
Nadace památníku holocaustu Babí Jar zahájila proces, v jehož rámci bude v následujících letech realizovat řadu menších i větších zásahů, které připomenou historii tohoto místa v celé její komplexnosti. Synagoga Babí Jar představuje první budovu v rámci této iniciativy. Je zamýšlena jako synagoga, která bude připomínat historii, ale také obnovovat živou židovskou přítomnost na místě v současnosti.
Návrh. Pokud si synagogu představíme jako stavební typologii v její nejčistší podstatě, můžeme ji považovat za knihu. Během bohoslužby se schází shromáždění, aby společně četlo knihu - sidur (modlitební knihu) nebo bibli. Společné čtení knihy otevírá shromáždění svět moudrosti, morálky, historie a anekdot. Právě z tohoto pojetí vychází návrh nové synagogy Babí Jar.
Tuto myšlenku kombinujeme s jiným typem knihy, s něčím, co je docela hravé: s pop-up knihou. Pop-up kniha je kouzelná kniha, která se rozkládá do tří rozměrů. Z plochého objektu knihy se po jejím otevření rozvinou nové světy, které jsme si předtím nedokázali představit. V jistém smyslu může pop-up kniha fungovat jako metafora synagogy. Pop-up kniha navíc vyvolává fascinaci: nikdo neodolá pokušení otevřít tuto knihu divů a prozkoumat ji. Tuto vlastnost "kabinetu zázraků" a nového vesmíru, který se rozvíjí, jsem chtěl vytvořit v lokalitě Babí Jaru.
Místo se nachází mezi stromy, hned za stávajícím malým památníkem, Menorou, která pochází z počátku 90. let minulého století. Stavba stojí na dřevěné plošině, která se vznáší mírně nad zemí. Velká pozornost byla věnována tomu, aby nedošlo k hlubokému založení, a nebyla tak narušena stávající půda. Samotnou budovu tvoří dřevěná konstrukce s vnitřním ocelovým rámem. V zavřeném stavu je budova plochá, vertikální o šířce přibližně 8 metrů a výšce 11 metrů. Celá budova se otevírá ručně a poté se rozkládá do trojrozměrného prostoru synagogy. Proces otevírání je kolektivním rituálem, který provádí shromáždění jako manuální a fyzický úkol, záměrně bez podpory motoru. Rozkládající se prostor s Bimou (čtecí plošinou pro Tóru) uprostřed, s lavicemi a balkonem, je tímto novým vesmírem, který se otevřel společným čtením knihy.
Staré dubové dřevo na stavbu pochází ze všech částí Ukrajiny. To zajišťuje, že stavba má jednotící kvalitu až na samotný materiál použitý při její stavbě. Dřevo je více než sto let staré. Spojuje tedy dobu před masakrem s přítomností.
Stěny jsou vyzdobeny modlitbami a požehnáními oslavujícími znovuprobuzení. Na stěnách jsou napsány hlavní modlitby židovské liturgie jako jsou Šema Jisra'el nebo Kadiš. Ale možná ještě překvapivěji jsou na hlavní stěně, nad "Aron ha-kodeš", místem, kde se uchovávají svitky bible, vyobrazena další požehnání, jako například požehnání za proměnu noční můry v dobrý sen. Toto požehnání bylo napsáno na stěnách historické synagogy v západoukrajinském Hvizdci z pol. 17. století a pro novou synagogu je to ideální námět.
Strop je vymalován nesčetnými symboly a ikonografií, které rovněž odkazují na interiér historických ukrajinských synagog ze 17. a 18. století, které byly mezitím zničeny. Oslavuje barevný vesmír, který se stane viditelným nad hlavami návštěvníků synagogy. Tyto symboly však mají ještě další význam: Společně vytvářejí hvězdnou konstelaci, která byla viditelná nad Kyjevem v noci 29. září 1941. Pohled do stropu nové synagogy tak pro návštěvníky vytváří nenápadný odkaz na noc, kdy začal masakr.
Za důležitou považuji dynamickou kvalitu stavby. Nejen proto, že jde o nový rituál a kolektivní proces. Ale také proto, že má jemnou kvalitu: Nevnucuje se území. Svým způsobem má k zemi velmi něžný přístup. K této půdě, která je téměř posvátná.
Manuel Herz Architects