Usedlost na Slapech

Usedlost na Slapech
Adresa: Roviště, Hojšín, Svatý Jan, Česká republika
Projekt:2019
Realizace:2024
Užitná plocha:327 m2
Zastavěná plocha:466 m2
Náklady:30 000 000 CZK


Fotografie: Jan Pernekr
Roviště: Rodinná usedlost na břehu Slapské přehrady 

Na místě, kde se krajina noří do ticha Slapské přehrady, stojí rodinné stavení. Díky dialogu se svým okolím, prací s lokálními materiály a respektu k historii místa vzniká pod vedením edit! architects stavba, která je ukázkovým příkladem přístupu k obnově a aktualizaci historických usedlostí pro potřeby moderního uživatele.

Místo, kde se setkává minulost se současností
Vesnické stavení stálo na pozemku již dříve, z původní stavby se ale zachovaly pouze zbytky obvodových zdí. Majitelé si přesto přáli dodržet historickou formu, usedlost proto tvoří tři propojené objekty, které vytvářejí uzavřený dvůr. Stejně jako tomu bývalo u většiny historických venkovských usedlostí, také moderní reinterpretace studia edit! tvoří urbanistickou kompozici ve tvaru písmene U. Nově navržené uspořádání netvoří dokonalou repliku původního stavení, inspiruje se však historickou formou a s přihlédnutím k současným potřebám a podmínkám ji citlivě parafrázuje.

Díky regulované hladině již přilehlá řeka nepředstavuje nebezpečí a tak je oproti předchozímu řešení možné dvůr orientovat směrem k vodě. Břeh tvoří přirozenou hranici pozemku, díky čemuž orientace domu směrem k řece zajišťuje jak harmonické výhledy, tak naprosté soukromí pro majitele a jejich hosty.

Dispoziční řešení
Každý z domů má svou jedinečnou funkci. Centrální objekt je srdcem celého komplexu. Jeho vzdušný charakter a velkorysé rozměry nabízí dostatek prostoru a zázemí k setkávání rodiny a přátel. Půdorys kopíruje proporce domu, který na pozemku dříve stával, což vysvětluje impozantní rozměry hlavního obytného prostoru.

Odpočinkové křídlo tvoří menší budova se třemi ložnicemi a obytným podkrovím. Třetí, původní dům, funguje zcela nezávisle a může tak sloužit jako útočiště pro další hosty, místo nerušeného odpočinku, nebo jako víkendový dům určený k pronájmům.

Absence hranic mezi vně a uvnitř
Všechny tři objekty propojuje zastřešená terasa. Krajina se v místě přirozeně setkává s člověkem, pro kterého je hranice mezi exteriérem a interiérem díky fasádnímu řešení zahrnujícímu velkoplošné zasklení téměř nepostřehnutelná. Rozdíly mezi vně a uvnitř se zde stírají a obytný prostor má tak možnost plynout mimo běžně zažité definice.

Holistický přístup
Stavba respektuje místní charakter nejen svou formou, ale také použitými lokálními materiály, které byly odjakživa přirozenou součástí krajiny podél Slapské přehrady. Žulové kameny z blízkého lomu, břidlicové střešní tašky a modřínové dřevo dodávají usedlosti na autentičnosti a přirozeně ji začleňují do krajiny.

Díky kvalitě použitého přírodního materiálu není interiér pro finální efekt nutné jakkoliv výrazně dekorovat. Prostor s výraznými masivními krovy působí majestátně bez veškerých dalších zásahů.

Technologická vybavenost zahrnuje podlahové teplovodní vytápění a solární čerpadlo, čímž je zajištěn komfortní a zároveň energeticky úsporný provoz. Zahrada, která usedlost obklopuje, je navržena s ohledem na přirozený ráz krajiny a díky šetrnému přístupu se s postupem času stane její organickou součástí.
edit!
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Usedlost na Slapech
Jitka Hoferková
10.02.25 06:38
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od edit!