Zrod moderní architektury na severoamerickém kontinentu si většinou spojujeme se jménem
Franka Lloyda Wrighta. Na západním pobřeží USA si však ve stejném roce (1894), kdy se Wright osamostatnil a opustil
Sullivanovu kancelář, založili architektonickou praxi bratři Charles a Henry Greeneovi, kteří na území Kalifornie realizovali honosné rezidence kráčející ve stopách britského hnutí Arts & Crafts.
Gamble House je mistrovským dílem postaveném v novém architektonickém stylu, který v sobě mísí řadu mezinárodních inspirací. Kalifornský bungalov i přes svoji rozlehlost nabízel obyvatelům dostatečnou členitost a intimitu. Třípodlažní zimní sídlo pro manžele Davida a Mary Gambleovi evokují široce vyloženými trámy estetiku japonských chrámů, ale výborně se hodí i do kalifornského slunného prostředí, kam se na počátku 20. století uchylovaly na zimu movité rodiny z amerického středozápadu, které se snažily uniknout chladnému vnitrozemskému podnebí. David B. Gambel, syn zakladatele drogistického impéria Procter & Gamble, do oblasti Pasadeny jezdil se svou rodinou pravidelně od 90. let 19. století a v roce 1907 se rozhodl vybudovat stálou rezidenci. Projektem oslovil dvojici bratrů Greeneových, kteří pod heslem “kultivovaná mysl a obratné ruce” navrhovali bungalovy vycházející z britské koloniální estetiky. Vybrali si klidné místo v oblasti přezdívané “Malé Švýcarsko” a postupně vedle domu pro manžele Gambleovi realizovali tucet dalších zimních rezidencí.
Hlavní konstrukce z jedle douglasky spočívá na rustikální kamenné podezdívce. Nosné trámy jsou ohlazený, aby působily, že jde o vyplavené dřevo. Rámová konstrukce je pokryta 36” (91cm) dlouhými šindeli ze sekvoje, které poskytují výbornou tepelnou izolaci. Greenovi při stavbě použili širokou paletu exotických stromů od barmského týku, přes cedr až po mahagon. Na trojdílných vstupních dveřích je mozaika zobrazující rozložitou korunu japonské borovice. Konstrukcí domu i realizací nábytku byly pověřeni bratři Peter a John Hallovi, kteří jako malí přicestovali do Ameriky ze Švédska. Skleněné vitráže realizoval německý rodák Emil Lange.
Manželé Gamblovi v domě žili do 20. let minulého století, následně jej obýval nejstarší syn Cecil s rodinou a v roce 1966 jej dědicové věnovali městu Pasadena společně s univerzitou Jižní Kalifornie, která zde provádí průběžné restaurátorské práce. V roce 1978 byl prohlášen národní kulturní památkou.