Byt s luxferovými stěnami

Byt s luxferovými stěnami
Mladý pár si oblíbil život na ďáblickém sídlišti a po několika letech v pronajatém bytě se rozhodl pořídit si identický byt v sousedním paneláku. Do nového bytu se ale chtěl nastěhovat až po jeho rekonstrukci. Začal proto hledat architekty a po menším výběrovém řízení ke spolupráci oslovil studio Papundekl.

Klienti znali všechny přednosti i problémy dispozice a jejich hlavním cílem bylo byt více prosvětlit a získat dostatek úložných prostor. Po společných debatách byla zvolena cesta drobných úprav stávající, jinak vyhovující, dispozice.

Aby se do středu bytu dostalo více přirozeného světla, navrhli architekti nové příčky kompletně z luxfer. Světlo tak prochází doslova napříč celým bytem. Luxfery mají dobré akustické vlastnosti, propouští světlo a lze je jednoduše poskládat i do oblouku, což bylo využito pro zaoblení původně krkolomné uličky kolem koupelnového jádra. Luxferové stěny se tak staly hlavním tématem interiéru bytu.

Původní linoleum bylo v celé ploše bytu nahrazeno neutrální šedou podlahovou stěrkou. Na několika stěnách v obývacím prostoru byla odhalena betonová konstrukce, která v interiéru zdůrazňuje charakter panelového domu, za který se jeho obyvatelé nestydí, ale naopak si ho cení.

Dalším důležitým elementem interiéru je vestavěný nábytek. Architekti navrhli modulární regálový systém, který je pomocí ocelových rámů kotven ke stropům. Police jsou z březové překližky, která doplňuje chladnější odstíny bytu teplým tónem. Regály se nachází ve všech hlavních místnostech a jsou modifikovány podle potřeby, takže někde slouží jako knihovna nebo jako kuchyňské skříňky a jinde zase jako pracovní stůl nebo noční stolky.

Do nábytku jsou také integrovány vypínače a zásuvky, díky čemuž se nemuselo složitě vrtat do betonových panelů. V policích jsou umístěné i LED pásky, které představují jediný zdroj světla v celém bytě. Byt se tak obejde bez klasických lustrů a jednotlivé místnosti získávají příjemné rozptýlené světlo.

Jak hodnotí celý proces rekonstrukce samotní uživatelé bytu?
“Již během koupě bytu na námi oblíbeném sídliště Ďáblice jsme věděli, že chceme oslovit nějaké architektonické studio. Na doporučení známých jsme kontaktovali tým architektů, který se možností rekonstrukce "panelákového bytu" zdál upřímně zaujatý. Prostor bytu jsme důvěrně znali, protože jsme v identické dispozici žili několik let v nájmu o pár ulic dál.
Naším záměrem bylo nechat si navrhnout a vytvořit vzdušný a světlý prostor, který bude respektovat identitu lokality, zároveň prostor pozvedne a dodá mu osobitost. První návrhy nám přišly velice odvážné a takto radikální změna nás lákala, i když jsme měli v počátku obavy z realizace, protože si – ani dnes – nedokážeme představit, že bychom ji zvládli svépomocí.
Architekti z Papundeklu byli nejenom ambiciózní v projektu, ale neocenitelní v koordinaci dodavatelské stavební firmy a nad očekávání pečliví při kontrolách a připomínkování každého jednoho detailu.
V osobitém a zároveň jednoduchém interiéru, do kterého studio navrhlo i většinu nábytku, žijeme už půl roku. Je to komfortní domov – ke každodennímu životu, častým návštěvám i pro práci. Neocenitelnými jsou v tomto rozsáhlé knihovny, které střídmý prostor naplňují barvami a poskytují dostatek místa nejen pro ubytování řady knih nezbytných pro naše profesní životy, ale i tretek, radostí a dekorativních předmětů z cest.”
Papundekl architekti
8 comments
add comment
Subject
Author
Date
... Ale no tááák!...
šakal
03.03.23 08:45
Dispozice
...
03.03.23 10:25
re
...
07.03.23 08:31
show all comments

more buildings from Papundekl architekti