Statek na Vysočině

Statek na Vysočině
Statek se nachází na rozhraní Vysočiny a Středočeského kraje v malé okrouhlé vesnici. Tradiční uspořádání okrouhlice s rybníkem a kapličkou uprostřed částečně narušují sady, které náves lemují. Část návsi stoupá mírným jižním svahem, který místní využili pro své zahrádky se sady. Domy si postavili až za nimi. Jedním z nich je i řešený statek.
Po diskuzi s klientem bylo rozhodnuto upustit od původního záměru novostavby na sousedním pozemku a adaptovat stávající statek pro 21. století. Podmínkou bylo zachování hospodářských provozů včetně venkovní kuchyně a dvougenerační řešení se samostatnými vstupy.
Koncept je založen na odstranění stavebních úprav z 80. let a jejich nahrazení novou archetypální nástavbou s moderním detailem a jedním panoramatickým oknem. Nástavba vykukuje z korun ovocného sadu a nabízí výhled na náves, střechy okolních domů a krajinu. Hospodářský provoz je pak orientován do uzavřeného dvora.
Nové řešení počítá s kompletním odstraněním původního krovu. Nahradila jej jednoduchá moderní archetypální nástavba s otevřenou dispozicí, která navazuje na původní šedobílé barevné schéma hospodářských budov. Tato nástavba svou jednoduchostí ctí tradiční venkovský charakter statku. Ve dvoře bylo zřízeno nové utilitární hospodářské křídlo, které vzniklo ve stopě původní stavby v nevyhovujícím technickém stavu.
Dispoziční prostorové členění je dvougenerační. Vstupuje se samostatnými vstupy ze společného závětří. Přízemí stavby zůstalo bez dispozičních úprav, tak jak jej prarodiče důvěrně znají. Mladá rodina vystoupá ze zádveří po schodišti do obytného patra. Otevřený prostor společenské části je členěn vkládanými prvky – koupelnou a kuchyňským ostrůvkem. Hned při vstupu do obytného prostoru vás přivítá vůně všudypřítomného dřeva. Přírodní materiály v interiéru navazují na přírodu za okny.
Kuchyňská linka je navržená do podoby velkého pracovního stolu s barovým sezením. Protiváhu mu zajišťuje jasanový kubus koupelny s vroubkovaným dřevěným obkladem, který pojímá koupelnu s toaletou, zašívárnu s knihovnou a výhledem do sadu a v neposlední řadě také piano, které má v interiéru své pevné místo. Celý prostor je propojený dvěma postranními průchody podél oken.
Technologické řešení stavby bylo navrženo s ohledem na využití energie ze slunce tepelnými zisky panoramatickým oknem a fotovoltaickými panely v kombinaci s tepelným čerpadlem a rekuperací vzduchu. Doplňkovým zdrojem tepla je krb na dřevo z vlastního lesa.
Šembera architekt
0 comments
add comment