BiografieMilena Vitoulová se narodila během druhé světové války do rodiny architekta Vladimíra Šrámka, který působil v jedné z brněnských soukromých architektonických kanceláří. V roce 1959 nastoupila na Fakultu architektury a pozemního stavitelství Vysokého učení technického v Brně. Diplomní projekt na téma „Sportovní areál VUT Brno, Královo Pole“, jejž úspěšně obhájila v roce 1965, zpracovávala v ateliéru Zdeňka Alexy. V den slavnostních promocí si na Nové radnici v Brně vzala svého spolužáka Ladislava Vitoula.
Již při studiu pracovala během léta brigádně v ostravském Krajském projektovém ústavu (později Stavoprojektu) ve skupině Vlastimila Bichlera. Díky této zkušenosti už po absolutoriu věděla, že se místo ateliérů, kde se navrhovala převážně sídliště, může přihlásit do Ateliéru A6 (AT6) vedeného Zdeňkem Strnadelem, který se zaměřoval na projektování školských a zdravotnických staveb.
Milena Vitoulová se svým manželem Ladislavem, který od roku 1970 rovněž působil v AT6, se také osamostatnili a v roce 1991 založili vlastní architektonickou kancelář Atelier V+V. Po sametové revoluci Milena Vitoulová rovněž aktivně působila v Obci architektů a později v České komoře architektů (ČKA), kde zastupovala ostravský region. V roce 1992 se stala členkou prvního zvoleného předsednictva ČKA a na jednání komory dojížděla s přestávkami až do roku 2013. Společně s Miroslavem Masákem a Ladislavem Lábusem iniciovala vznik akreditované Katedry architektury na Fakultě stavební VŠB-TUO, kde poté mezi lety 2008–2014 učila jako odborná asistentka v oblasti navrhování staveb. S jejím přispěním také v Ostravě vznikla příspěvková organizace Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA).