Architekt: Vilu na Hřebenkách pouze přestavujeme, hodnotná není

Vložil
ČTK
14.11.2023 07:45
Praha

ADR

Praha – Vilu na smíchovském úpatí Pet- řína nečeká demolice, ale rekonstrukce a rozšíření na rodinné bydlení. Jejím majitelem je developer Martin Kulík. Novinářům to dnes řekl spoluautor projektu, architekt Petr Kolář ze studia ADR. Dodal, že v tuto chvíli je větší část prací pozastavena do středy, kdy se uskuteční schůzka se zástupci radnice Prahy 5. Proti přestavbě protestují místní obyvatelé, řada známých osobností dnes zveřejnila kvůli záměru otevřený dopis.


Domu v Tiché ulici z roku 1912 místní obyvatelé přezdívají Schieszlova vila podle prvorepublikového politika Josefa Schieszla z okruhu blízkých spolupracovníků T. G. Masaryka, který ve vile žil. Práce na domu začaly minulý týden. Následně proti záměru začali protestovat někteří sousedé, jde podle nich o faktickou demolici a nahrazení domu novým. Uspořádali online petici, kterou dosud podepsalo asi 2700 lidí.

Podle Koláře jde o účelovou snahu zablokovat záměr, který splnil všechny zákonné podmínky a má pravomocné stavební povolení. Nejde podle něj v žádném případě o demolici. "Zachováme podle zákona větší část původního domu a k němu dostavíme a přistavíme nějakou hmotu, kterou nám dovoluje zákon na základě výpočtů plochy, kterou je možné na těch pozemcích zrealizovat," řekl architekt.

Dodal, že na pozemcích se nacházejí dvě vily a k oběma si investor nechal zpracovat stavebně-historický průzkum. Z těch podle něj jasně vyplynulo, že historicky významná je vila druhá, kterou majitel plánuje citlivě zrekonstruovat. V případě té určené k rozšíření se dva samostatné posudky shodly na tom, že z architektonického pohledu významná není vůbec, řekl architekt.

"Není pod tím podepsán žádný stavitel ani architekt, byl to takový zahradní domek," uvedl Kolář. Doplnil, že původní podobu domu ještě dále poškodilo několik necitlivých přestaveb, nejvýznamnější v 70. letech, která vilu rozdělila na čtyři byty. Architekt také popřel, že by při přípravě projektu nekomunikovali se sousedy, projekt podle svých slov zájemcům z řad sousedů prezentoval.

Kolář dále řekl, že po protestech v minulém týdnu jsou nyní práce z větší části přerušeny až na ty, které jsou technicky nutné. Bagr, který se minulý týden na pozemcích objevil, tam podle něj nebyl kvůli demolici domu. "Budeme to rozebírat ručně a ten bagr tam byl proto, že jsme měli povolení na odstranění dvou garáží," řekl. Dodal, že ve středu se on a Kulík sejdou se starostkou Prahy 5 Radkou Šimkovou (Praha 5 Sobě). S tou jednají o veřejném pěším propojení z Holečkovy ulice do Kinského zahrady, které je investor ochoten na své náklady vybudovat.

Několik veřejně známých osobností dnes zveřejnilo otevřený dopis adresovaný ministru kultury Martinu Baxovi (ODS), ministru pro místní rozvoj Ivanu Bartošovi (Piráti) a pražskému primátorovi Bohuslavu Svobodovi (ODS). Vyzvali je k učinění veškerých kroků, které demolici zabrání do doby, než bude přezkoumána zákonnost vydaného stavebního povolení. Pod dopis se podepsali například historik architektury Zdeněk Lukeš, bývalá ombudsmanka Anna Šabatová, historik a spisovatel Pavel Kosatík, herec a režisér Břetislav Rychlík nebo herec David Matásek.

Nejde o první podobný případ v této oblasti. Předloni se podobný odpor zvedl proti záměru demolice ani ne kilometr vzdálené vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou. Tuto vilu tehdy vlastnila Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka. Po intenzivní kritice demolice ze strany místních obyvatel a politiků vila třikrát změnila majitele, nakonec skončila v majetku investiční skupiny Rockaway Capital a stále stojí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články