Bohumín chystá modernizaci smuteční síně za 11,5 milionu korun

Vložil
ČTK
13.09.2023 21:10
Bohumín

Smuteční síň ve Starém Bohumíně: stávající stav.

Bohumín - Smuteční síň u hřbitova ve Starém Bohumíně na Karvinsku čeká několikaměsíční rekonstrukce. Modernizace bude stát 11,5 milionu korun a měla by být hotová příští rok na jaře. Novinářům to dnes sdělila mluvčí radnice Jana Končítková.


"Objekt byl postaven v osmdesátých letech minulého století a až do roku 2018 sloužil svému účelu v původní podobě. Před pěti lety jsme se pustili do vnějších úprav za téměř devět milionů korun. Zahrnovaly zateplení, výměnu střešní konstrukce a novou fasádu. Současně jsme se shodli, že bude nutné modernizovat i interiér, byť přinese komplikaci v podobě přerušení obřadů," uvedl starosta Petr Vícha (SOCDEM).

Město už v minulosti nechalo na hřbitově vybudovat nová kolumbária, protože schránky umístěné v horním patře smuteční síně byly v nevyhovujícím stavu. Stavební práce uvnitř budovy začnou v příštích dnech. V hlavním i bočním sále dělníci vymění elektrorozvody. Počítá se i s opravou původní mramorové podlahy. V hlavním sále stavební firma vybuduje podhled a zajistí nové obklady stěn. V plánu je i renovace schodiště, instalace nového zábradlí a výměna dveří. Původní barevný vzhled prostor nahradí bílá barva, pro osvětlení budou využita LED světla.
Vizualizace nové podoby...

"Investujeme také do nákupu 18 lavic do hlavního sálu a osmi do bočního sálu. Lavice budou vyhřívány elektrickými topidly integrovanými pod sedáky. V prostoru přibudou i skleněné stěny a závěsy v bílé a černé barvě,“ uvedl architekt Jan Hock z odboru rozvoje a investic. Vybavení doplní nový řečnický pult, stojany na věnce, velkoplošná LCD obrazovka a reproduktor.

Podle Hocka se boční sál zmenší a bude mít intimnější podobu. Smuteční hosté by v něm měli mít také více soukromí. "Některé rodiny se s blízkými chtějí rozloučit jen v úzkém kruhu, právě v takovém případě mohou využít menší prostor. Co se týká vzhledu, bude mít obdobný design jako sál hlavní,“ doplnil Hock.

Pozůstalí mohou nadále využívat služeb bohumínské pohřební služby. Její kancelář zůstane v provozu přímo v prostorách obřadní síně. Musejí ale počítat s tím, že samotné obřady se budou konat v sousedních městech či obcích, a to do dubna či května příštího roku.

Město ještě před zahájením stavebních prací dokončilo revitalizaci panelové plochy, kterou využívají lidé pro odstavení vozů u smuteční síně. Na ploše 2700 metrů čtverečních vzniklo asfaltové parkoviště se 72 místy. Doplní ho ještě nová zeleň. Investice přišla radnici na 1,2 milionu korun.
0 komentářů
přidat komentář