Brno hledá nájemce funkcionalistického domu u hlavního nádraží, kde sídlil Čedok

Vložil
ČTK
07.12.2023 21:00
Brno

Oskar Poříska


Brno – Brno hledá nájemce funkcionalistického domu u hlavního nádraží, v němž do konce srpna sídlila cestovní kancelář Čedok. V budově, kterou navrhl brněnský architekt Oskar Poříska, by si město představovalo gastronomický podnik, uvedla dnes v tiskové zprávě Radka Loukotová z magistrátu. Nabídky na pronájem prostřednictvím své společnosti CD Centrum Coms přijímá město do konce ledna příštího roku, nového nájemce vyberou radní.


"Prostory v krásné funkcionalistické památce nabízíme za minimální roční nájemné 4380 korun za m². Celková výměra nebytových prostor je 456,6 m². V objektu se nacházejí další tři obchodní jednotky, které jsou přístupné vlastními vstupy z Nádražní ulice a jsou v současné době obsazené, takže nejsou součástí této nabídky," sdělila náměstkyně primátorky pro správu majetku Karin Podivinská (ANO).

Funkcionalistická budova se železobetonovou, zčásti nýtovanou konstrukcí s nápadným oblým nárožím byla postavena v roce 1927. "Architekt důmyslně využil nepravidelnou parcelu ve svažitém terénu v místě bývalého hradebního okruhu. Vznikla tak nepřehlédnutelná stavba jedinečného tvaru s typickým nárožím a pásovými okny a také s jednou z prvních pochozích teras pro restauraci nad navazujícím obchodním traktem. Jedná se o nemovitou kulturní památku, která se nachází na území ochranného pásma Městské památkové rezervace Brno," doplnila Loukotová. Budovu město v roce 1993 dalo zrekonstruovat. Práce zahrnovaly obnovu obvodového pláště, úpravu vnitřních dispozic i novou výměníkovou stanici.

Město plánovalo k pronájmu nabídnout také Muzejku v Berglově paláci na Moravském náměstí. Bývalý nájemce, společnost Gattamelata, se měl odstěhovat do konce května. Prostory ale zatím nevyklidil a město s ním vede soudní spor. Nevyužité je dosud i přízemí Janáčkova divadla, kde bývala restaurace a v období pandemie očkovací centrum. Podle Loukotové se jedná o více možnostech. Prostory by mohla využívat Masarykova univerzita, Společnost Podané ruce nebo Národní divadlo pro vznik edukačního a kreativního centra.

CD Centrum Coms nabízí městské nemovitosti také k prodeji. Do dražby půjdou například prostory někdejší herny v Nádražní ulici nebo vybydlený pavlačový dům v Pekařské ulici. "Na dům se nevztahuje památková ochrana a je otázka, jestli ho nový majitel zrekonstruuje nebo ho nahradí novostavbou. V každém případě se nachází na ploše, která je podle územního plánu věnovaná bydlení. Věříme, že se na téhle skvělé adrese Brňané brzy dočkají důstojného a hlavně obyvatelného domu," dodala Podivinská. Vyvolávací cena je 49,8 milionu korun.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
MPR
Karel Doležel
08.12.23 11:20
luigi
luigi
08.12.23 03:26
zobrazit všechny komentáře