Praha - Architekt, historik architektury, pedagog a publicista Zdeněk Lukeš, který 2. března oslaví sedmdesátiny, patří k nejznámějším a nejcitovanějším odbor- níkům oboru. Je autorem či spoluauto- rem mnoha publikací, katalogů, výstav a dalších akcí, jako jsou například vzdělávací vycházky za architekturou pro veřejnost. Publikoval více než 1500 odborných článků, často o moderní architektuře.
Pražský rodák pochází z umělecké rodiny, jeho rodiči byli sochaři Vladimír Kýr a Jaroslava Lukešová. Vystudoval architekturu na ČVUT. Po vojně nastoupil do archívu architektury Národního technického muzea v Praze, kde se začal věnovat architektuře 19. a první poloviny 20. století. Zde také dal s kolegou Janem Svobodou dohromady velkou kartotéku pražské moderní architektury. Po listopadu 1989 působil v kanceláři prezidenta Václava Havla a spolupracoval na obnově Pražského Hradu.
V roce 1995 začal pracovat jako odborný asistent na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové (UMPRUM), odkud přešel na Fakultu architektury Technické Univerzity v Liberci, kde byl i děkanem. V roce 2004 se coby pedagog vrátil do Prahy a začal vyučovat na pražské pobočce New York Univerzity.
Lukeš je také členem řady spolků a působí či působil v mnoha poradních orgánech (např. Národního muzea, Obce architektů či pražského primátora). Mimo jiné je také zakládajícím členem Centra pro obnovu a restaurování architektury (CORA) a jedním z ambasadorů Českého národního trustu, jehož cílem je snaha o záchranu kulturního a přírodního dědictví. Je držitelem slovinského státního vyznamenání medaile Za zásluhy, které mu udělil prezident Borut Pahor.