Hlinsko plánuje obnovu barokního zámečku a zřízení muzea hraček

Vložil
ČTK
10.11.2023 16:15
Hlinsko

Hlinsko – Město Hlinsko na Chrudimsku dokončí letos projekt na obnovu ba- rokního zámečku v Chlumu, což je jeho místní část. Chce tam zřídit muzeum hraček nebo společenský sál. ČTK to řekl starosta Miroslav Krčil.


"Na konci roku budeme mít na stole projekt. Objekt bývalého zámečku chceme využít pro více účelů. Památka je ve zchátralém stavu a my stojíme před otázkou co s ní," řekl starosta.

Projektanti dostali zadání, co tam město chce mít. Město si nepřeje, aby se z památky jednou stala ruina a chce ji smysluplně využít. Část památky bude sloužit pro sbírku hraček. Radnice v roce 2014 koupila sbírku 5000 dřevěných hraček od Františka Kyncla ze Slaného, který 50 let české i zahraniční hračky shromažďoval.

Kromě muzea by tam měly být prostory pro občanskou vybavenost, například služby typu kadeřnictví nebo ordinace. Společenský sál byl měl pojmout přibližně 60 až 70 lidí.

Barokní biskupský zámeček pochází z 18. století, postavit si ho nechal v letech 1733 až 1753 biskup Jan Josef Vratislav z Mitrovic a sloužil pro pobyty biskupů. Náklady na obnovu památky se dopředu těžko odhadují, orientačně mezi 30 až 40 miliony korun, řekl starosta.

"Ale je to opravdu velmi hrubý odhad. V nákladech se pohybujeme v několika nízkých desítkách milionů korun. Rádi bychom se poohlédli po externích penězích. Realizačně s tím nepočítáme příští rok. Spíš někdy v druhé půlce roku 2025 a první půlce 2026," řekl Krčil.
0 komentářů
přidat komentář