Muzeum umění v Olomouci má pravomocné povolení na stavbu budovy SEFO

Vložil
ČTK
12.06.2026 09:30
Olomouc

Šépka architekti


Olomouc – Muzeum umění v Olomouci začalo připravovat stavbu rozsáhlého projektu Středoevropského fóra (SEFO) v historickém centru, stavební povolení nabylo právní moci. Muzeum tak může vybrat generálního dodavatele stavby, který by měl být znám během příštího roku. Následně by se mělo začít stavět, otevření budovy je plánováno na rok 2031, sdělil dnes ČTK mluvčí muzea Tomáš Kasal. Stavba s výstavními sály v proluce v Denisově ulici bude prezentovat středoevropské výtvarné umění, rozpočet činí 1,2 miliardy korun.


Projektovou dokumentaci pro získání stavebního povolení vypracovala na základě uzavřené smlouvy kancelář Šépka architekti. "Museli jsme se vypořádat s desítkami praktických připomínek od stavebního úřadu, památkářů, provozovatelů sítí a mnoha dalších. Součástí řízení byla také spousta dílčích povolení, takže celý proces zabral zhruba půldruhého roku," uvedl architekt Jan Šépka, který stojí i za kontroverzní podobou SEFO.

Muzeum musí nyní dokončit prováděcí dokumentaci stavby, pak vybere generálního dodavatele. Na výběrové řízení na zhotovitele stavby se začalo muzeum připravovat už během projektování, a to formou předběžných tržních konzultací. "Stále platí, že by nadzemní část SEFO měla vzniknou technikou 3D tisku," uvedl ředitel muzea Ondřej Zatloukal.

SEFO vyroste v proluce v sousedství Muzea moderního umění. Na pěti původních středověkých parcelách navrhl architekt Jan Šépka soustavu pěti novostaveb respektující svým půdorysem původní zástavbu včetně zachování uliční čáry či výšky říms.

Na stavbu SEFO uvolnila vláda v roce 2019 zhruba 600 milionů korun. Vzhledem k inflaci a nárůstu cen u všech dlouhodobě připravovaných rozsáhlých investičních projektů v gesci ministerstva kultury vláda na sklonku roku 2024 zřídila nový program Národní kulturní dědictví II., kde je zařazeno i SEFO s přiděleným rozpočtem ve výši 1,2 miliardy korun, doplnil Kasal.

V nové budově bude například knihovna, depozitáře, restaurátorské dílny a také dvě nové expozice prezentující regionální i středoevropské umění. "Expozice středoevropského umění bude modulární tak, aby vzniklo živé hrací pole moderního a současného umění. Je to poprvé, kdy máme příležitost prezentovat adekvátně a ve velkém měřítku díla Magdaleny Abakanowicz, Victora Vasarelyho nebo futuristického sdružení Dviženije. Zároveň ke spolupráci zveme kolegy z dalších středoevropských institucí," uvedla kurátorka Barbora Kundračíková.

Regionální expozice má pracovní název Olomouc 1757-2027. Představovat by měla místní výtvarné umění a architekturu od konce baroka do současnosti.
0 komentářů
přidat komentář

Související články

0 12.05.2026 | Olomoucký magistrát vydal stavební povolení pro budovu Středoevropského fóra
0 31.07.2025 | Hala pro cyklisty a atlety v Brně bude součástí Národního sportovního centra
0 14.04.2025 | Příspěvkové organizace v kultuře připravují projekty za miliardy korun
8 11.01.2024 | SEFO bude mít do dvou let projekt pro stavební povolení
0 11.01.2024 | Stavbu SEFO čeká podpis smlouvy na projekční práce
7 16.09.2021 | Muzeum umění v Olomouci získalo klíčový pozemek pro stavbu Středoevropského fóra
0 05.03.2021 | Stát koupí za 8,5 mil Kč pozemek pro nové centrum umění v Olomouci
55 11.09.2020 | Muzeum vybuduje SEFO podle původního návrhu Šépky
1 08.06.2020 | SEFO by mělo vyrůst v proluce, varianta Hanáckých kasáren padla
3 27.03.2019 | Architektonická soutěž na stavbu SEFO se začátkem dubna nestihne
0 21.03.2019 | Zaměstnanci MUO chtějí rezignaci ministra Staňka kvůli SEFO
7 13.03.2019 | Pozvánka na panelovou diskuzi k olomouckému SEFO
3 22.01.2019 | Schválení dotace na SEFO je posunem, muzeum chystá soutěž
23 04.01.2019 | Odborníci se ohradili proti vypsání soutěže na olomoucké SEFO
0 20.06.2018 | Babišova vláda chce podpořit projekt olomouckého SEFO
0 03.05.2018 | Brno bude jednat se státem o penězích na halu Komety i velodrom
1 02.05.2018 | Cena za nádraží v Brně se zdá Babišovi vysoká, chtěl informace
3 19.12.2017 | V budovách po ministerstvech by mohla být muzea, míní Babiš
0 27.03.2017 | Jihlava má podle Babiše řešit zimní stadion, dotaci neslíbil
0 05.11.2016 | Projekt Středoevropského fóra Olomouc se posune kupředu
12 07.10.2016 | Ministerstvo podpořilo vybudování Středoevropského fóra Olomouc
0 20.05.2011 | Vznik Středoevropského fóra v Olomouci stát nepodpoří
0 07.02.2011 | Ministr dal naději projektu SEFO, způsob financování teprve hledá