Obnova parku u Roškotova divadla v Ústí nad Orlicí skončí na jaře 2025

Vložil
ČTK
03.07.2024 18:15
Ústí nad Orlicí

Ústí nad Orlicí - Obnova parku u Roškotova divadla v Ústí nad Orlicí, které je národní kulturní památkou, skončí na jaře příštího roku. I přes počáteční potíže se daří harmonogram dodržovat. ČTK to řekl místostarosta Jiří Preclík (Ústí žije). Investice vyjde téměř na 70 milionů korun.


"Na začátku jsme měli malinké zpoždění, protože trvalo, než se vyjasnily obkladové materiály, například obkladové cihly, tak to trvalo déle. Vyjadřovali se k tomu památkáři, dělalo se vzorkování, práce už běží, jak by měly," řekl Preclík.

Lokalita kolem divadla má mít všestranné využití, bude tam dětské hřiště, amfiteátr pro konání menší kulturních akcí, vyhlídková terasa, kavárna, krytá pergola nebo vodní prvek a malý objekt pro toalety. Nová bude cestní síť, místa pro posezení nebo pro hry a cvičení, řekl místostarosta.

"Kvůli kavárně nebo restauraci jsme oslovili různé provozovatele, aby místo viděli. Město připraví podmínky pronájmu a bude vybírat provozovatele. Je tam zbouraná přístavba, kde byly sklady, prostor pro provozovnu se zmenšil," řekl Preclík.

O úpravě oblasti kolem divadla město uvažovalo od 90. let. Přednost dostávaly jiné investice. Celé úpravě předcházela v roce 2023 demolice Janderovy vily z roku 1911, což některým zastupitelům i veřejnosti vadilo. Stavba nebyla památkově chráněná. Posudek památkářů uvedl, že stavba neměla architektonickou hodnotu.

Pak také bylo potřeba na konci loňského roku vykácet kolem 40 stromů. Podle odborníků nebylo 60 procent stromů v parku perspektivních, měly narušenou stromovou kostru. Místo vykácených dřevin město vysadí 30 listnatých stromů, přes 1400 keřů, více než 1300 trvalek a cibulovin.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Dotaz
Petr Velička
04.07.24 06:56
zobrazit všechny komentáře

Související články