7 komentářů
Budova muzea SEFO
Dampit
| 08.12.22 12:00
Návrh se mi líbí. Zajímá mě jestli Spolek je pro, nebo proti.
"to se nám to hoduje, když nám druzí půjčují"
Václav Průcha
| 08.12.22 03:40
Současná vláda ČR naplánovala na rok 2023 další dluhy státního rozpočtu ve výši zhruba 300 miliard korun.
Tak to bude i na tolik potřebné a olomoučany "toužebně očekávané" betonové mauzoleum pana ředitele.
Co na to betonáč? Už se těší ma betonové konve uprostřed památkové rezervace?
Az dohodujeme
Dr.Lusciniol
| 09.12.22 09:11
Ony ty pravidelne hospodarske krize jsou nakonec i k necemu dobre. Kdyz uz se to vzdy vse zacne vymykat z rukou, je jenom dobre muset pribrzdit a nabrat opet zdravy rozum, kdyz se vsechno kolem hrouti.
Proto ja budoucnost tohoto betonoveho rakviste vidim jako velmi podobnou tomu knihovnu v Praze na Letne. Take veskerou zadnou. Podobne i ten pokus zhodnotit cenu toho soukromeho holesovickeho rumiste (hezkycesky: braunfildu) pomoci utopeni zilionu verejnych penez za nadbytecne nafouknutou filharmonii, na jeho vltavskem brehu, zcela mimo kulturni stred Prahy, vyresi za nas ta krize. Na nas je jen to prezit.
Líbí / nelíbí
Vích
| 09.12.22 11:07
Referendum může přimět vedení radnice k zamítavému postoji ve stavebním řízení, který stavební úřad může zohlednit či ne. Také jej může a nemusí zohlednit ministerstvo kultury při vyhodnocování potřebnosti dostavby, která vzbuzuje obecnou nevoli. Zde se dostáváme na synergické pole měkkého působení demokracie, reprezentující vůli lidu. Každopádně je to z hlediska architektury celkem pozoruhodný jev, kdy stavba vzbuzující esteticky nelibé pocity a rozhořčení dokáže mobilizovat obyvatele. Je to čára přes rozpočet pro tu specifickou množinu teoretiků, kteří nadsazují své specializované expertní postoje nad prosté líbí/nelíbí. Já osobně vnímám architekturu stejně jako jídlo či oblečení, tedy když mi něco nechutná nebo je nepohodlné, tak to nejím a nenosím. Je to i bytostně důležité téma moderní architektury, která přirozeně řeší svou společenskou roli jako média, které dokáže lidi naladit či rozladit, potěšit či naštvat. Jak se zdá, doba necitlivých provokací se stává minulostí a fenomén krásy a souladu nabývá na důležitosti, což je super!
Na stránce Olomoucké drbny na otázku "Jak vnímáte návrh budovy SEFO podle architekta Jana Šépky?" zatím celkem hlasovalo 2517 čtenářů:
Skvělá varianta. (19%) Vypadá přijatelně. (3%) Nelíbí se mi. (79%)
Referendum o architekture? Zbytecne. Cas na novou archi soutez? Asi jo.
Petr
| 22.12.22 10:32
Ze by ceska verejnost rozumela soucasne architekture pochybuji. Staci se podivat na ceska a moravska predmesti… Ale mozna aktiviste sezenou dost podpisu na referendum a ukazou tim, ze odpor je dost silny. A mozna splni i kvorum pro platnost referenda. Rekl bych ze se to spis nestane.
Na druhou stranu. Navrh Speky je snad z roku 2008. Je odvazny az egoisticky. V Cesku konecne probihaji kvalitni mezinarodni souteze, skoro jako v Polsku. Tak proc neudelat poradnou soutez a ziskat vicero navrhu? Olomouc se svou jedinecnou architekturou si to zaslouzi…

Stejne jako si Praha zaslouzi konecne mit filharmonii odpovidajici jejimu kulturnimi vyznamu. Protoze kdo stavi jen obchodaky a sklady, toho zadna zarna budoucnost neceka…
Pro Průchu
betonář
| 01.02.23 07:09
Jistě že se těším. Památkové rezervaci to nijak neublíží. Doufám, že se povede barva a struktura maletínského pískovce.
... Jednou to Šépkovi zbouraj...
šakal
| 01.02.23 01:38
... Tak jako Aulickýmu ty jeho výhřezy v Praze. (Ještě na "Bajkonur aby došlo!)
A to zas bude divení, že: "lidi nepochopili"... "nedorostli výše umělcova génia". Ona ta blbá a bezohledná architektura se odsoudí nakonec sama. Když se po třech, čtyřech desítkách let ozptýlí čoud, který ve svých kotlích vaří zasvěcenci, zbyde jen nepochopitelné, zchátralé "divno", které už nikdo nechce – snad jen kromě několika intelektuálních masturbantů ochotných oslavovat cokoliv, když je to výstřední, protože výstřednost znamená v jejich očích totéž co síla. A pro sílu oni mají slabost. Odjakživa.
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.