Přerov si chystá půdu pro stavbu knihovny, zastupitelé změnili územní plán

Vložil
ČTK
10.06.2024 17:05
Přerov


Přerov - Přerovská radnice si chystá půdu pro stavbu nové městské knihovny, která by měla být přístavbou budovy městského kina. Tamní zastupitelé dnes schválili změnu územního plánu na náměstí Přerovského povstání, z plochy veřejně přístupného prostranství pro městskou zeleň se tak stane plocha občanského vybavení. Právě to umožní v budoucnu výstavbu nového objektu. Přerovská městská knihovna sídlí od roku 1957 v nevyhovujících prostorách někdejší vily na Žerotínově náměstí. O jejím osudu jedná vedení města řadu let.


Místo v blízkosti kina Hvězda město vybralo již na jaře roku 2022, propojením s nynější budovou kina by se podle radnice vyřešila část zázemí a sálu. Lokalita se navíc nachází v centru města na hlavních pěších trasách. Pro plánovanou stavbu bylo potřeba změnit územní plán, který se dotýká plochy o rozloze 1,83 hektaru. "Na ploše lze umístit pouze pozemky staveb a zařízení pro kulturu a vzdělávání," uvedl dnes náměstek primátora Tomáš Navrátil (ANO). Zastupitelé dnes zároveň projednali to, že s půjčovnou pro děti a mládež, která je nyní v Palackého ulici, se počítá v projektu bytového domu Strojař.

Podle opozice je dobře, že se projekt posunuje kupředu a změna územního plánu vejde v platnost. Vedení města nedokázalo odpovědět na jejich dotaz, kdy se začne knihovna projektovat. Náklady na novou knihovnu se odhadují na zhruba čtvrt miliardy korun. "Město Přerov by mělo mít větší knihovnu. Akce však musíme uspořádat ve střednědobém horizontu, významných akcí máme momentálně nakupeno opravdu hodně," řekl primátor Petr Vrána (ANO). "Vypracovali jsme změnu územního plánu, ta je hotova. Dál je to o finančních prostředcích a prioritách, nyní je toho hodně - smuteční síň, Strojař. V programovém prohlášení to zatím nemáme," doplnil náměstek Tomáš Navrátil (ANO).

Místo zvolené pro výstavbu nové knihovny je podle ředitelky Městské knihovny v Přerově Edity Hausnerové vhodné hned z několika důvodů. "Tím snad nejdůležitějším je velkorysé a atraktivní území v centru města s ideální dostupností. Propojení s kinem pak může nabídnout další výhody pro záměr vytvoření přerovského multikulturního centra. Jeho vlajkovou lodí se může stát právě městská knihovna, která neposkytuje jen tradiční služby. Je to vzdělávací a vzdělanost podporující instituce se zájmem o komunitní život," řekla dnes ČTK ředitelka.

Městská knihovna loni podle Hausnerové uspořádala 765 akcí, limitem je pro knihovnu nedostatečný prostor. "Naše učebna aktuálně pojme maximálně 35 osob, jiné zázemí k dispozici bohužel nemáme, a tak si pronajímáme sály u jiných organizací nebo omezujeme počty účastníků, což je špatně. Podobně je to i s kapacitou půjčoven pro dospělé, děti a mládež. Nejsou pod jednou střechou, a i v nich využíváme každý metr čtvereční. Podle standardů dobré knihovny potřebujeme celkem 2500 metrů čtverečních, ve skutečnosti nemáme ale ani polovinu," dodala Hausnerová.
0 komentářů
přidat komentář