Přerov získal na rekonstrukci budoucího sídla magistrátu dotaci 167 milionů

Vložil
ČTK
26.09.2023 19:20
Přerov


Přerov – Přerov získal na rekonstrukci budoucího sídla magistrátu, admi- nistrativní pětipodlažní budovy Emos na náměstí TGM, dotaci 167 milionů korun ze Státního fondu podpory investic. Město již zná i ekonomicky nejvýhodnější nabídku stavební firmy, která se o rekonstrukci ucházela ve výběrovém řízení. O výběru dodavatele rozhodnou 9. října zastupitelé, sdělila dnes ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová. Přeměna budovy Emos je největší investicí města za poslední léta. Její předpokládaná hodnota činí až 376 milionů korun s DPH.


"Máme dobrou zprávu, město získalo na energeticky úsporná opatření této budovy dotaci přesahující 167 milionů korun. Což je vyšší částka, než jsme předpokládali," uvedl primátor Petr Vrána (ANO). Náměstek primátora Vladimír Lichnovský (ANO) připomněl, že předpokládaná hodnota zakázky je 300 až 312 milionů bez DPH, takže dotace na budoucí rekonstrukci přispěje významnou měrou.

Rekonstrukci budovy Emos radnice plánuje již řadu let. Náklady na přestavbu objektu byly původně odhadovány na 130 milionů korun, poté se mluvilo o částce až 300 milionů. Podle propočtů z letošního března je to ještě o 76 milionů víc, do částky se promítlo i zvýšení cen ve stavebnictví. Město kvůli rekonstrukci v dubnu vyhlásilo veřejnou zakázku, která byla zveřejněna v národním i evropském Věstníku veřejných zakázek. Primátor již dříve uvedl, že nemovitost podle dotačních podmínek musí sloužit svému účelu v roce 2026.

Vyklizená budova by se mohla začít rekonstruovat na přelomu roku. "Do roku 2026 tu podle návrhu společnosti Anagram&Gruppa vznikne moderní sídlo magistrátu, jehož součástí budou kanceláře, jednací místnosti, sociální zařízení či veřejně přístupné prostory hal," doplnil Lichnovský. Součástí objektu bude i kavárna s výhledem na město, architektonicky zajímavým prvkem se má stát schodiště vedoucí podél průhledné fasády.

Budova je z konce 60. let minulého století a je dlouhodobým terčem kritiky kvůli svému vzhledu, který narušil historickou podobu centrálního náměstí. Město objekt v roce 2020 koupilo za 38 milionů korun s cílem vybudovat z něj nové sídlo magistrátu, do kterého by se mělo přestěhovat zhruba 160 úředníků.
0 komentářů
přidat komentář

Související články