Zlín - Radní Zlínského kraje schválili zahájení veřejné zakázky na projektovou dokumentaci rekonstrukce Čiperovy vily ve Zlíně. Kraj to dnes uvedl ve zprávě na svém webu. Kraj již dříve uvedl, že plánuje rekonstrukci a zpřístupnění architektonicky cenné vily Dominika Čipery, bývalého ředitele firmy Baťa. Objekt by mohl být novým kulturním a kreativním centrem.
"Schválili jsme veřejnou zakázku na projektanta s tou podmínkou, že předtím, než s ním bude podepsána smlouva, bude Radě Zlínského kraje předložena ekonomika provozního modelu, aby využití Čiperovy vily v budoucnu nebylo ztrátové. Na základě těchto podkladů budeme rozhodovat dále," uvedl radní Zbyněk Fojtíček (ODS). Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je 2,7 milionu korun bez DPH.
"Naší vizí je v budoucnosti otevřít tuto mimořádně zachovalou stavbu veřejnosti nalezením vhodného, aktivního programu pro její fungování. Chceme využít dotace z Národního plánu obnovy a Čiperovu vilu proměnit na kulturní a kreativní centrum Zlínského kraje. Pokud se chceme ucházet o dotační titul, je nutné mít zpracovanou projektovou dokumentaci," uvedla krajská radní Zuzana Fišerová (Piráti).
Kraj nechal letos v lednu zpracovat studii nového využití Čiperovy vily, aby zdokumentoval stav objektu, byly navrženy dispoziční změny a spočítány náklady na rekonstrukci. "Cílem je respektovat historickou hodnotu této jedinečné stavby a po její obnově ji zapojit do souboru 'zlínských ředitelských vil'. Následně bychom chtěli dosáhnout toho, aby tento soubor mohl být zapsán jako Národní kulturní památka. Vila je zároveň ideální platformou pro propojení vzdělávacích a kulturních aktivit. Kreativní vzdělávání je velkou výzvou našeho školství a já věřím, že díky Čiperově vile se nám tuto oblast ve Zlínském kraji podaří posunout o velký kus kupředu," uvedla Fišerová.
Objekt by neměl být pasivním exponátem, ale živým centrem. "Přilehlá zahrada i rodinný charakter interiérové dispozice nabízí ideální podmínky pro přímý kontakt s přírodou a současně možnost víceúčelového využití s řadou flexibilních tvůrčích aktivit," uvedla Fišerová. Vilu si minulý týden při své návštěvě Zlína prohlédl i ministr kultury Martin Baxa (ODS).
Dům někdejšího ředitele firmy Baťa, zlínského starosty a československého ministra byl postaven v roce 1942 podle návrhu architekta Vladimíra Karfíka. Od roku 1947 byl využíván jako dětský domov. V roce 2002 byla vila se zahradou zapsána na Seznam nemovitých kulturních památek.