Skanska začala v Praze stavět největší bytovou dřevostavbu v Česku

Praha – Skanska začala v pražských Radlicích stavět bytový projekt D.O.K. za 1,6 miliardy korun. Jeho součástí bude kromě dvou dalších bytových budov také stavba Dřevák, která bude po dokončení dosud největší bytovou dřevostavbou v Česku. Výstavba projektu D.O.K. bude dokončena v roce 2027, bude v něm 177 bytů.

Tři bytové domy se začaly stavět na brownfieldu v ulici Radlická nedaleko od stejnojmenné stanice metra a tramvaje. Návrh projektu vypracovalo architektonické studio Jakub Cigler Architekti.

"Celý areál D.O.K. vytváří zklidněný a rozmanitě členěný vnitroblok, ze kterého jsou umožněny průhledy do bezprostředně sousedící volné přírody a současně i do Radlického údolí tak, aby se udržel kontakt s okolím, a přitom se nenarušila intimita místa," uvedl Jakub Cigler, zakladatel architektonického studia.

Skanska bude v D.O.K. prodávat převážně byty o dispozicích 1+kk, 2+kk a 3+kk. Zároveň zde ale budou také větší 4+kk s terasami a jeden byt o dispozici 5+kk. Ceny se pohybují od zhruba šesti milionů korun za nejmenší 1+kk o 34 m² po 24 milionů korun za 4+kk o 115 m². Všechny tři bytové domy budou nejnižší energetické třídy a budou doplněny o řadu ekologických prvků jako jsou zeleň na střechách či recyklace vody.

V Česku se zatím vystavělo minimum bytových projektů ze dřeva. Jedním z důvodu bylo také to, že podle požárních a stavebních norem bylo možné stavět dřevostavby maximálně do výšky 12 metrů. Od začátku letošního srpna je umožněno stavět ze dřeva i stavby do 22,5 metrů. Takto vysoké stavby ze dřeva byl dosud možné projektovat jen za určitých inženýrských podmínek.

První výstavbu vícepodlažních bytových domů ze dřeva v Praze dokončila loni developerská společnost UBM. Projekt s názvem Timber Praha v Řeporyjích je součástí areálu Arcus City a tvoří ho čtyři budovy. Dvě z nich jsou čtyřpodlažní a dvě s přízemím a dvěma patry. Nájemní byty z dřevostavby ale nyní také vznikají například ve Žďáru nad Sázavou. Tam společnost Dostupné bydlení České spořitelny připravuje 34 cenově dostupných bytů ve dvou samostatných budovách.
0 komentářů
přidat komentář

Související články