V Ústí nad Orlicí začala stavba ateliérů Střední školy uměleckoprůmyslové

Vložil
ČTK
06.06.2024 20:00
Ústí nad Orlicí


Ústí nad Orlicí - V areálu bývalé textilky Perla 01 v Ústí nad Orlicí dnes začala stavba ateliérů místní Střední školy uměleckoprůmyslové, jejímž zřizovatelem je Pardubický kraj. Do konce roku 2025 vznikne moderní novostavba za 180 milionů korun, náklady obsahují i vybavení a dozor autora a investora. Téměř 165 milionů získá kraj z dotace Národního plánu obnovy na revitalizaci brownfieldů, uvedl mluvčí hejtmanství Dominik Barták.


Novostavba ateliérů nahradí dosavadní prostory školy ve Špindlerově ulici. V nové budově budou umístěny učebny, dílny, ateliéry a potřebné zázemí pro výuku uměleckých oborů textilní výtvarnictví, užitná fotografie a média, průmyslový design, modelářství a návrhářství oděvů, grafický design a pro obor obalová technika. Součástí budou i dvě počítačové učebny. Ostatní učebny školy zůstanou v areálu v Zahradní ulici.

Pardubický kraj chtěl na výstavbu původně žádat o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Když se ukázalo, že se v Národním plánu obnovy otevřela možnost čerpat peníze výhodněji na přeměnu brownfieldů, byl projekt upraven tak, aby odpovídal podmínkám výzvy.

Bývalá textilka Perla 01 stála na více než třech hektarech poblíž centra Ústí. Nevyužívaný areál město koupilo za 30 milionů korun v roce 2011. O dva roky později radnice vyhlásila architektonickou soutěž, poté vydala regulační plán, v letech 2017 a 2018 dala zbourat výrobní haly a další objekty, které zabíraly více než 80 procent rozlohy. Město si ponechalo jen menší část plochy a vybudovalo tam za 85 milionů korun bez DPH Dům dětí a mládeže. Bývalou kotelnu, strojovnu a část administrativní budovy chce přeměnit na galerii současného umění s odkazem na textilní historii města.
0 komentářů
přidat komentář

Související články