Zákon o podpoře v bydlení půjde příští týden do připomínkového řízení

Vložil
ČTK
24.05.2023 08:30
Praha

Praha – Zákon o podpoře v bydlení, který připravuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), by měl příští týden zamířit do meziresortního připomínkového řízení, kde se k němu vyjádří ostatní instituce a další připomínková místa. Do konce roku by ho měla dostat k projednání vláda a platit má od roku 2025. Na dnešním kulatém stole Budoucnost bydlení v Česku, který se konal ve Sněmovně, to řekl ministr Ivan Bartoš (Piráti). Uvedl, že zákon zahrne až 1,4 milionu lidí, kteří jsou ohroženi ztrátou bydlení, čelí nadměrným nákladům nebo energetické chudobě.


Bartošova předchůdkyně a nynější místo- předsedkyně Sněmovny Klára Dostálová (ANO) uvedla, že situace v dostupnosti bydlení je víc než alarmující. Také Bartoš potvrdil, že ohledně bydlení panuje v tuzemsku krize. Oba se shodli, že situaci lze řešit pouze kombinací různých nástrojů, nejen změnou zákonů.

Návrh zákona o podpoře v bydlení už prošel procesem hodnocení dopadů regulace RIA a jeho paragrafové znění je připraveno, řekl Bartoš. Zákon má podle MMR nabídnout obcím soubor volitelných opatření, která jim umožní řešit situaci obyvatel v souladu s jejich potřebami. Zákon má podpořit různé formy poradenství v kontaktních místech, bydlení v soukromém sektoru za využití záruk pro majitele bytu i motivaci obcí rozvíjet obecní bytový fond.

"Určitě můžeme tu normu podpořit, pokud u té tvorby vůbec budeme," řekla Dostálová ČTK a České televizi. Pokud by se tvorba zákona měla odehrát tak, že se poslanci ANO dozvědí pouze paragrafové znění a budou chystat komplexní pozměňovací návrhy, pak to není správná cesta, domnívá se exministryně. Nejpalčivější problémy by si měli zúčastnění vyříkat předtím, než návrh půjde ke schválení, uvedla. Usnadnilo by to podle ní i projednávání ve Sněmovně.

Bartoš podotkl, že v případě vyšší dostupnosti bydlení neexistuje univerzální řešení a vždy půjde o soubor nástrojů, zákonů i o vůli politiků. Chce kromě jiného nabídnout obcím investiční nástroje a chce jim také dodat potřebné znalosti, aby uměly projekty v bydlení realizovat. Zejména v malých obcích podle něj není realistické, aby měly svoje týmy, které jim budou investice propočítávat.

Dostálová jako možnosti řešení uvedla například nové určení pravomocí krajů a obcí nebo návrat institutu trvalého a přechodného pobytu, který by podle ní mohl pomoci například boji s chudobou. Podporu si podle ní zaslouží jak vlastnické, tak i nájemní bydlení nebo například družstevní výstavba. Značný efekt by podle ní přinesla možnost rozdělit vícegenerační domy tak, aby v nich mohly vzniknout dvě bytové jednotky. "Mnoho mladých rodin by tento způsob bydlení zvolilo," poznamenala. Jako jednu z dalších možností uvedla třeba vícegenerační hypotéky.

Přímé řešení nákladů bytové nouze podle modelu MMR činí zhruba 2,5 miliardy korun. Nepřímé náklady jsou obtížně vyčíslitelné, ale odhad nákladů státu je zhruba čtyřikrát vyšší, uvedl Bartoš. Bytová nouze ve smyslu sociálního bydlení, kde občané potřebují okamžitou pomoc bydlení s garancí, se týká podle Bartoše asi 154.000 lidí.

Ústavní soud začátkem května varoval, že nejistota spojená s bydlením může ohrozit důvěru lidí v demokratický právní stát. Česku chybí zákon o sociálním bydlení, uvedl soud. Jde podle něj o dlouhodobě neudržitelný stav odporující mezinárodním závazkům státu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články