V první části dubnového přednáškového večera se představí Martin Schmitz, zástupce berlínského krajinářského ateliéru Loidl. Jeho přednáška s názvem Město a divočina se bude zabývat tématem divočiny v rámci městského prostředí: kde ji najít, jaké nástroje využít k její tvorbě a jak ji zachovat. Martin Schmitz uvádí, že divočina může být neplánovaný, spontánní a překvapivý prvek městské krajiny. Představí také přístup ateliéru Loidl k této problematice a ukáže, jak se snaží čelit významným globálním problémům, jako je ztráta biodiverzity nebo extrémní klimatické jevy, a jejich dopady na život ve městech. Ve druhé části přednáškového večera vystoupí zahradní architekt a zahradník Ondřej Fous. Jeho přednáška s názvem Přežití městského parku se zaměří na zelené veřejné prostory a jejich transformaci v důsledku pandemie covid-19. Hlavními tématy budou udržitelnost historických tradic a zvyklostí v parcích, a bude se také věnovat hledání divočiny ve městě. Po přednášce bude následovat diskuze s oběma účastníky.
Přednáška proběhne v anglickém jazyce.
Martin Schmitz je součástí týmu Atelieru Loidl, kde společně s Leonardem Groschem pracují na návrzích a soutěžích na veřejná prostranství. Martin se zaměřuje na konceptuální práci a zajímá se o projekty, které mají ekologické a sociální cíle. V ateliéru Loidl působí od roku 2013 a zodpovídá za organizaci soutěží. Navíc od roku 2019 vyučuje na katedře krajinářské architektury a designu na LU Hannover a účastní se porot na různých univerzitách. Atelier LOIDL je berlínský krajinářský ateliér, který se specializuje na přeměny opuštěných prostorů ve městech. Jedním z jejich významných projektů je přeměna parku na bývalém železničním kolejišti Gleisdreieck poblíž Potzdamer Platz v Berlíně. Tento park dlouho ležel ladem, nevyužitý. Nový návrh přinesl velkorysé, ale zároveň poetické a jednoduché řešení, které zahrnuje hřiště, sportoviště, komunitní zahrady a odpočinkové prostory. Ateliér má na kontě také několik ocenění a pravidelně se účastní architektonických soutěží, mimo jiné se podílel na návrhu Vltavské filharmonie ateliérů Barozzi a M1 Architekti, kteří se umístili na 2. místě, na Slovensku zaznamenal úspěch v Bratislavě, kde zvítězil v soutěži o podobu Námestí SNP a Kamenného náměstí.
Ondřej Fous je zahradník, publicista, pedagog a autor krajinářských řešení. Dlouhodobě se angažuje v tématu za obrodu a kvalitu zahradnického řemesla. Patří mezi řešitele krajinářské části revitalizace Čelakovského sadů a okolí Národního muzea v Praze nebo Moravského náměstí v Brně. Od roku 2005 pracuje na tváři zámeckého parku ve Mcelích. Dlouhodobě se soustřeďuje na problematiku obnovy vilových zahrad. Je autorem cyklu #stromnenidekorace zaměřujícího se na etiku života stromů ve městě. Založil „žurnál ze světa vytrvalosti“ pereny.eu podporující názorovou pluralitu. Ondřej Fous také vede projekt zahradnické alternativy Zámecké zahradnictví Ctěnice s každouroční perenářskou školou pro studenty krajinářské architektury a je aktivní v TRSEM – Trvalky Semanín, kde se věnuje výběru sortimentů vytrvalých zahradních rostlin.
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.