O vítězném návrhu Grand Prix 2011 s jeho autorem

O bytovém domě s tělocvičnou na Petrském náměstí s Petrem Burianem

Vložil
Jiří Schmidt
14.06.2011 06:00

zpět na článek
Petr Burian (* 1970 v Praze)
1988 Gymnázium Nad Alejí v Praze 6
1995 Fakulta architektury ČVUT v Praze
> osobní stránka
Petr Burian ukázal již v roce 2002 jako spoluřešitel těžkého zadání administrativně-obchodního paláce Euro v  dolní části Václavského náměstí, že na stísněném a komplikovaném prostoru historického centra města se umí pohybovat (spoluautoři R. Doležal, P. Malinský, M. Pokorný, M. Kotík). Nový bytový dům s  tělocvičnou na Petrském náměstí patří podle mého názoru právě společně s  palácem Euro, s hotelem Metropol ("Chalupovci"), s Palácem Langhans ("Lábusovci") a s palácem Edison ("Lábusovci") k tomu nejlepšímu, co v  centru Prahy po roce 1989 vzniklo. Petr Burian vystudoval architekturu u  Petra Malinského a hned po škole u něj a Richarda Doležala v ateliéru DaM začal pracovat. Dnes je jedním z partnerů kanceláře. Petr Burian je rovněž známý dlouhodobou úspěšnou soutěžní spoluprací s Janem Šépkou, Petrem Hájkem a Tomášem Hradečným. K posledním úspěchům patří 3. cena za návrh nové budovy Národní knihovny ČR (2007) nebo 2. cena za návrh nové budovy FA ČVUT.
7 komentářů
Evropský unikát, který je nezbytně nutné změnit
David Mareš
| 16.06.11 12:37
A jak jste, Petře, přesvědčovali investora, aby se ten Evropský unikát, který je nezbytně nutné změnit, změnil?
Pohoršení
Vích
| 16.06.11 11:22
S neskrývaným pohoršením sleduji celou tuto kauzu. Předseda Sboru expertů pro památkovou péči MHMP Petr Malinský přesvědčí školu a Město, za veřejné peníze bez výběrového řízení bez architektonické soutěže, že původně místo pro tělocvičnu je vhodné i na regulérní dům, který když stíní učebny, tak to není důvod k dodržení hygienických odstupů, ale k rekolaudaci školy a přemístění učeben, což školu trvale poškodí. Spor o světlo a odstupy se severními sousedy do Klimentské byl taky řešen silově z moci úřední na vzdory jejich společnému odporu. NPÚ byl stejně jako v případě domu na rohu Opletalovy postaven nadřízeným postavením Sboru expertů mimo hru. Je to mimo jakékoliv mantinely veřejné správy, Malinský si sám zakázku vymyslí, navrhne a schválí. Profláklá architektura kontejnerů stylově někde z druhé poloviny 60. let končícího modernismu, navazující na asanační plány ze 30. let. A Obec architektů vše "posvětí" Grand Prix. Fandové Gebrian a Schmidt to zpropagují. A takhle my tu žijeme.
>> Vích
gallina-scripsit
| 16.06.11 11:30
Už jsem se chtěl ohradit, že já jsem taky my a nežiju tak. Ale uvědomil jsem si, že protože teď nemůžu na Petrské náměstí, ztratil jsem cosi ze svého života. NEžiju už tam. Tím se případné tvzení, že tak nežiju dostalo do jiné polohy. Jindy bych se pousmál. Zde to nelze.
... A takhle my tu nežijeme.
Co v rozhovoru chybi
Pravda Karel
| 17.06.11 01:53
Vich vzplal jak vich... Opravnene. Schmidt se taky zapomnel Buriana zeptat, proc komora vyloucila Petra Malinskeho, ze a pridala pokutu, pravda smesnou, ale prece jen petadvacet tisic. Ve stredoveku by Malinskemu kolegove z cechu utali ruku. Malinsky ovsem neni obeti podmine, Malinsky je vytvari.
vt.
Vojtěch Tecl
| 17.06.11 10:25
díky za rozhovor a stavbu. jsem za ně rád!
Je to náhoda?
Milan Jančo
| 18.06.11 09:30
Je to náhoda, že s velice podobně řešenou fasádou jsem se setkal na výpadovce z Prahy do Brna před opuštěním Prahy, po pravé straně, nebo třeba v Českých Budějovicích? Takže až tak originální nápad s fasádou, z níž vyčnívají jednotlivé "kotce pro králíky" to zas až tak není. Pootočení místností k slunci jejich "vytažením" z fasády. Myslel architekt na to, jak zajistit, aby se na zdi, která vystupuje z fasády netvořili uvnitř v místnosti plísně? V zimě bude ven vystupující zeď studenější než všechny ostatní zdi místnosti a bude na ní, díky nižší teplotě, u kondenzovat voda. Bude vlhčí a objeví se na ni plísně. Je to věc z praxe. Jenom hodně naivní může tvrdit, že zdi jsou natolik odizolované, aby k rozdílům teploty a kondenzaci nedošlo. Je dobré, když mají mladí architekti rozlet, ale někdy je dobré podívat se dozadu, třeba na dějiny architektury a zamyslet se. Některé konzervativní postupy mají svůj důvod a svůj smysl. Třeba to, že koupelna by měla mít okno, protože se jinak platonickým větrákem nezvládaná vlhkost valí do bytu, a kuchyně, má-li se v ní vařit by měla být oddělena od obytné části, obývacího pokoje, ne být jeho "kuchyňským koutem".MJ.
Zlatý orel?
Jan Dvořák
| 22.06.11 05:48
Karel Pravda nenapsal ještě jeden postřeh, že arch. Malinský je legenda - Zlatý orel... Známé uskupení z dob dávné československé normalizace. Jestli se nepletu, jeho komplic z Marianského náměsí, architekt Stránský, jak se tu píše, sice nepatří mezi orly a komorou odsouzen nebyl, ale nemělo by se na něj proto zapomenout. I on přidal na Magistrátu jistě ruku k dílu - korupční atmosféře mezi architekty.
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.