Cenu Architekt roku získal Ivan Kroupa, autor centra DOX

Vložil
ČTK
12.09.2023 21:15
Praha

Ivan Kroupa
Jiří Zhoř

Praha – Ocenění za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech, cenu Architekt roku 2023, získal architekt Ivan Kroupa. Čestné uznání poroty obdržel in memoriam Jiří Zhoř.


Cenu Architekt roku vypsala už popatnácté společnost ABF. Cena se udílí osobě či osobám, které se v uplynulých pěti letech svým přístupem významně zasloužily o architekturu v České republice. Poukazuje tak na konkrétní tvůrčí či organizační počiny vedoucí ke vzniku kvalitní výstavby, ať už se jedná o navrhování staveb, teoretickou, vzdělávací, propagační, publikační a popularizační činnost.

Do finále letošního ročníku soutěže postoupili kromě Kroupy ještě Roman Brychta, Markéta Cajthamlová, Marek Chalupa a Roman Koucký. Jejich tvorbu a přístup k ní posuzovala porota, která pracovala ve složení Zdeněk Fránek, Petr Stolín, Stanislav Fiala, Petr Hájek a loňští laureáti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař.

Ivan Kroupa je výrazným jménem současné české architektury. Každá jeho stavba je podle odborníků ikonou s nejvyšší architektonickou hodnotou, jasně čitelným rukopisem, vždy unikátní prostorová řešení jdou ruku v ruce s precizním výběrem materiálů v jejich syrové podobě, shodli se porotci. Podle nich Kroupa říká, co si myslí a dělá, co musí, tvoří minimalisticky, ale expresivně. Ke Kroupovým dílům patří například českobudějovická Karmáškova tiskárna, pražské centrum DOX nebo technologická budova Vysoké školy uměleckoprůmyslové.

Kroupa vystudoval v 80. letech Fakultu architektury ČVUT a navázal v roce 1989 praxí v Londýně, Paříži a Barceloně. Nezávislou praxi zahájil v roce 1990. V letech 2002 až 2008 působil jako vedoucí ateliéru na FA ČVUT, poté vedl ateliér na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (2008 až 2022). V roce 2019 získal Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury.

Jiří Zhoř (1974 až 2022) byl podle poroty zcela ojedinělým tvůrcem nejen na české scéně, ale i v měřítku toho nejlepšího, co dnes nabízí světová architektura. Byl tvůrcem převážně interiérů a odborníci na jeho tvorbě vyzdvihují zejména výrazovou intenzitu, ryzost, detailnost provedení a tvůrčí přístup. Z mnoha jeho prací porota připomněla dvě brněnské existující realizace v pasáži Komerční banky na náměstí Svobody, osově symetricky umístěné ateliéry módního salonu a kadeřnictví.
0 komentářů
přidat komentář

Související články