Cenu EU za architekturu má dnes šanci získat ostravská galerie Plato

Vložil
ČTK
25.04.2024 07:45
Španělsko

Barcelona


Barcelona - Porota v Barceloně dnes oznámí vítěze prestižní architektonické ceny Miese van der Roheho, kterou uděluje každé dva roky Evropská unie. Mezi sedmi finalisty je ostravská městská galerie Plato, která sídlí v budově bývalých jatek. O ocenění se ucházelo 362 projektů.


Městská galerie současného umění Plato v Ostravě se předloni přestěhovala do renovovaného objektu někdejších městských jatek. Autorem architektonického návrhu přestavby bylo polské studio KWK Promes Roberta Konieczného. Součástí budovy je pět výstavních sálů, které mohou fungovat samostatně i propojeně. Originální architektonické řešení umožňuje otočit šest stěn galerie a otevřít ji tak ze všech stran. Provoz v novém sídle zahájila galerie v září 2022 a zaměřuje se na prezentaci současného umění.

Pětici finalistů v kategorii Architektura tvoří kromě galerie Plato v Ostravě také studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu, škola Reggio v Madridu, konvent Sainte-Lucie-de-Tallano na Korsice a veřejný prostor Hage ve švédském Lundu.

V kategorii Objev porota, jejímž členem je bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová, zařadila na seznam finalistů knihovnu Gabriela Garcíi Márqueze v Barceloně a rekonstrukci náměstí v portugalské obci Piódao.

Členové mezinárodní poroty v březnu osobně navštívili všechny projekty, které se dostaly do finále. Samotní finalisté ale o datu návštěv nevěděli a nesměli s porotci komunikovat. Slavnostní předání cen Miese van der Roheho se uskuteční 14. května 2024 v Barceloně.
0 komentářů
přidat komentář

Související články