DPP vypsal soutěž na novou výtvarnou podobu stanice metra B Českomoravská

Vložil
ČTK
21.11.2022 20:35
Praha


Praha - Stanice pražského metra B Českomoravská změní svou podobu. Dopravní podnik (DPP) vypsal soutěž na její nové graficko-výtvarné ztvárnění. Důvodem je to, že dosavadní keramické obložení stěn a pilířů se ukázalo jako technicky nevhodné. Soutěž navazuje na plánovanou rekonstrukci stanice. ČTK to sdělil Ondřej Kubala z odboru komunikace DPP. Zájemci se mohou hlásit do 1. prosince letošního roku a vítěz bude znám do konce března 2023. Soutěžící se mohou přihlásit pouze elektronicky přes portál Czechdesign.cz.


V soutěži budou účastníci řešit design a barevnost obkladů na nástupišti, v eskalátorovém tunelu a ve vestibulu. Původní demontovatelné keramické obložení stěn a pilířů na nástupišti se časem projevilo jako nevhodné. "Keramika v kontaktu s vodou z průsaků mění své vlastnosti a přestává fungovat nosný systém, který již bohužel neumožňuje deinstalaci obkladu bez jeho poškození a jeho opětovné použití," uvedl člen představenstva DPP a šéf úseku metra Marek Kopřiva.

Při plánované rekonstrukci tak bude muset podnik použít nové obklady, což mu umožňuje vypsat soutěž. Na základě vítězného návrhu následně projektant ve spolupráci s autorským týmem v příštím roce dopracuje projekt rekonstrukce stanice. "My připravíme zadávací dokumentaci a ve druhé polovině příštího roku bychom chtěli vyhlásit veřejnou zakázku na zhotovitele samotné stavby," uvedl Kopřiva.

Vítěz soutěže dostane odměnu 150.000 korun. Bude o něm rozhodovat pětičlenná porota, ve které zasednou nejen zástupci DPP, ale také výtvarníci a designéři a s poradním hlasem pak také výtvarník, grafik, ilustrátor, publicista a rapper Vladimir 518.

DPP nyní opravuje v síti metra například stropní desku ve stanici linky C Florenc. Začala také oprava stanice linky A Jiřího z Poděbrad, zatím za provozu. Uzavřena by měla být na deset měsíců v únoru 2023.
0 komentářů
přidat komentář

Související články