Jemnice představí vítězné návrhy architektonické soutěže


Jemnice - Jemnice vyhodnotila architektonickou soutěž na úpravu údolí letního kina a skautské klubovny. V sobotu vítězné návrhy představí veřejnosti. Odhady nákladů jsou 50 milionů korun. Podoba údolí byla první akcí, na kterou město uspořádalo architektonickou soutěž, řekl ČTK starosta města Pavel Nevrkla (ODS).


Soutěž vyhrál návrh architektů Lukáše Fišera a Kristýny Shromáždilové, která byla mimo jiné úspěšná i v soutěžích na plovárnu Rosice nebo komunitní centrum Říčanský mlýn.

Návrh dal skautské klubovně podobu jednoduché přízemní budovy na půdorysu kruhu s otevřenou výsečí. Podle poroty její tvar s otevřeným ohništěm respektuje a posiluje přírodní charakter údolí, ve kterém architekti navrhli i několik samostatných prostor sloužících také jako pódia pro kulturní akce.

Sobotní prezentace návrhů bude v 15:00 v jemnickém zámku. "Budou zde i někteří architekti. Mimo jiné tu bude i předseda výběrové komise pan architekt David Vávra," řekl ČTK vedoucí jemnického odboru investic a rozvoje Zdeněk Šálek. Na odměnách pro soutěžní návrhy rozdělilo město 700.000 korun.

Asi čtyřtisícové město, hospodařící ročně se 170 miliony korun, soutěží řešilo podobu přibližně dvouhektarového prostoru pod zámeckými hradbami v širším centru města, jehož součástí je i zázemí skautů.

Jejich klubovna je podle starosty už ve špatném technickém stavu, objekt je vytápěný akumulačními kamny, není zateplený, má malou kuchyňku a jeden záchod. "Ale okolí je tam pro skauty dobré, je to lesopark, jsou nedaleko centra města, přitom mimo něj," řekl Nevrkla.

Původní letní kino je dlouhodobě nevyužívané, zbyla z něj jen stěna, na kterou se promítalo, a betonové stupně už bez dřevěných lavic na sezení. Promítání filmů pod širým nebem má město nyní zajištěné nafukovacím promítacím plátnem umístěným v létě na nádvoří zámku.

Město teď čeká jednání s vítězem architektonické soutěže o dalších projektových pracích. V příštím roce se chce pokusit získat na úpravu dotace. "Tohle je ale zrovna jeden z těch projektů, nad kterým si ještě budeme muset sednout, bude na něm muset fungovat politická shoda," řekl Nevrkla. Pokud by se dohoda podařila a město bylo úspěšné s žádostí o dotace podporující úpravu veřejných prostranství, mohlo by se údolí začít měnit v roce 2025.
0 komentářů
přidat komentář