Kolín vyhlásil architektonickou soutěž na novou knihovnu na Jiráskově náměstí

Vložil
ČTK
04.06.2024 19:15
Kolín


Kolín - Kolín vyhlásil architektonickou soutěž na podobu nové městské knihovny na Jiráskově náměstí. Návrhy do jednokolové soutěže přijímá do 30. září. Informace o soutěži dnes na svém webu zveřejnila Česká komora architektů.


Kolínská městská knihovna sídlí od roku 1948 v Husově ulici v budově bývalé České spořitelny. Kromě zvýšení kapacity pro knižní fond by měla moderní novostavba nabídnout například i komunitní prostor a relaxační zóny. "Stávající provoz městské knihovny v Kolíně 'přežívá' tam, kde je, jen díky entuziasmu jejího personálu. Není to vůbec vyhovující a není to vůbec na úrovni, na jaké by taková instituce měla být. Vzhledem k potenciálu města, počtu obyvatel, a době, ve které se nacházíme," uvedl v zadání soutěže městský architekt David Mateásko.

Návrh bude sloužit jako podklad předprojektové a projektové přípravy stavby. Má respektovat územní studii Jiráskova náměstí, které v dalších letech čeká rekonstrukce. Předpokládaný odhad nákladů na stavbu nové knihovny je 240 milionů korun. Doba přípravy, projednávání a výstavby je odhadovaná na pět až deset let. Součástí knihovny by měla být také podzemní garáž. Zadání soutěže obsahuje rovněž připomínky, které vzešly z dubnového veřejného setkání s občany.

Podle původního záměru měla stát knihovna v areálu kolínského zámku na místě proluky po takzvaných ječných půdách. Město ale na začátku roku od původního záměru ustoupilo. Důvodem byl požadavek památkářů, podle kterého by novostavba nesměla přesáhnout výšku dvou pater, což podle města není dostačující.

Součástí poroty soutěže jsou vedle městského architekta a zástupce vedení města i tři nezávislí architekti. Vítězný návrh získá 500.000 korun, druhý v pořadí 350.000 Kč a třetí 150.000 Kč.

Kolín využil v minulých letech architektonickou soutěž také pro přípravu návrhů dalších lokalit, například revitalizaci Pražské ulice nebo Komenského parku.
0 komentářů
přidat komentář

Související články