Mladoboleslavská cena za architekturu 2024 ocenila nejlepší stavby regionu

Zdroj
Martina Beranová, Benes Consulting Group s.r.o.
Vložil
Tisková zpráva
27.04.2024 19:15
Mladá Boleslav

Projektil architekti
Huť architektury Martin Rajniš

První ročník regionální soutěže Mladoboleslavská cena za architekturu zná své vítěze. Ve čtvrtek 18. dubna 2024 byly v rámci slavnostního večera uděleny dvě hlavní ceny, a to ambulantní budově Kliniky Dr. Pírka v Mladé Boleslavi a Komunitnímu centru Mírová v Mnichově Hradišti. Ceny za speciální počiny získaly parkovací dům P+R U Stadionu, nábřežní cyklostezka a interiér objektu Pluhárna (vše Mladá Boleslav), společně s přestupním terminálem veřejné dopravy a víceúčelovým objektem Kafé Ořech (oboje Mnichovo Hradiště). Slavnostnímu vyhlášení předcházela stejně jako u sesterské Krkonošské ceny za architekturu debata odborníků v oblasti architektury a územního plánování se zástupci samospráv a dalších organizací z regionu Mladoboleslavsko. Generálním partnerem Mladoboleslavské ceny za architekturu je Nadační fond Škoda Auto, akce se konala pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje, Mgr. Petry Peckové. Dalšími partnery akce jsou Česká komora architektů, Ilex design, Kámen Pečky a Pluhárna.

Ve čtvrtek 18. dubna 2024 proběhlo v prostorách mladoboleslavské Pluhárny vyhlášení prvního ročníku Mladoboleslavské ceny za architekturu. „Na Mladoboleslavsko jsme vstoupili po dvou ročnících podobného regionálního projektu, Krkonošské ceny za architekturu, a přiznávám, že jsme z území v počátku měli obavy. Nakonec nás celek pozitivně překvapil. Jsou místa, kde je kvalita výstavby opravdu vysoká. Konkrétně jde o počiny samosprávy v Mnichově Hradišti, které se stará a investuje do svého veřejného prostoru. Naopak prostor venkovský stále ještě hodně zaostává a fakt, že jde o okolí Mladé Boleslavi, tedy ekonomicky velmi silný region, se sem ještě nepropisuje. Právě Mladoboleslavská cena za architekturu by měla být motivací pro zvýšení kvality výstavby v  celém regionu,“ uvedl Ing. arch. Josef Smutný, organizátor a otec myšlenky regionální Mladoboleslavské ceny i její o dva ročníky starší Krkonošské „sestry“.
První ročník Mladoboleslavské ceny za architekturu se uskutečnil i díky hlavnímu partnerovi Nadačnímu fondu Škoda Auto, který ocenění podpořil v grantové výzvě Kultura má zelenou. „Je nám ctí, že jsme mohli stát u kolébky Mladoboleslavské ceny za architekturu (MBCA) a podpořit ji při prvních krůčcích, které završilo vyhlášení vítězných projektů letošního ročníku. Široká společenská debata o podobě veřejného prostoru napomáhá k jeho rozvoji a zvyšování kvality života v regionech. MBCA je skvělou platformou pro takový dialog mimo jiné proto, že nejde o uzavřený odborný panel, ale opravdu inkluzivní veřejné fórum, které přirozeně propojuje odborníky, samosprávy a laickou veřejnost,“ doplňuje za nadační fond předseda jeho správní rady Michal Kadera.
Dalšími partnery 1. ročníku Mladoboleslavské ceny za architekturu byli Česká komora architektů, Středočeský kraj, Ilex design a Kámen Pečky. Akce se konala pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje, Mgr. Petry Peckové.

Ocenění 1. ročníku Mladoboleslavské ceny za architekturu
Do finále prvního ročníku Mladoboleslavské ceny za architekturu postoupilo jedenáct přihlášených prací. Po osobní prohlídce všech letošních finalistů, a po dlouhé diskusi porotců, se porota rozhodla udělit dvě hlavní ceny, a to ambulantní budově Kliniky Dr. Pírka v Mladé Boleslavi a Komunitnímu centru Mírová v Mnichově Hradišti. Dále udělila pět speciálních cen za výjimečné počiny.

Hlavní cena:
Ambulantní budova Kliniky Dr. Pírka
architekt: Prof. Ing. arch. Martin Rajniš, MgA. David Kubík
investor: Klinika Dr. Pírka s.r.o.
Komunitní centrum Mírová
architekt: PROJEKTIL ARCHITEKTI, s.r.o.
investor: město Mnichovo Hradiště

Ceny za výjimečný počin:
Parkovací dům P+R U Stadionu - počin za příkladné řešení městského prostoru
architekt: CR Project s.r.o.
investor: město Mladá Boleslav
Přestupní terminál veřejné dopravy Mnichovo Hradiště – počin za kultivované řešení veřejného prostoru
architekt: re:architekti
investor: město Mnichovo Hradiště
Víceúčelový objekt Kafé Ořech – počin za společenský přínos
architekt: Ing. arch. Marek Lehmann
investor: Markéta a Jiří Hruškovi
Nábřežní cyklostezka v Mladé Boleslavi – počin za kontext s historií
architekt: Ing. arch. Josef Pleskot
investor: město Mladá Boleslav
Pluhárna - rekonstrukce interiéru nové haly – počin za proces a komunitní přesah
architekt: Ing. Marek Burda
investor: město Mladá Boleslav

Ocenění získávají jak autoři děl, tak i investoři.
První ročník Mladoboleslavské ceny za architekturu potvrdil kvalitu stavební kultury v regionu Mladoboleslavska. „Dlouho se nestalo, abychom v architektonické přehlídce udělili dvě hlavní ceny. Ambulantní budova kliniky Dr. Pírka je ale výjimečnou soukromou investicí, i v segmentu privátního zdravotnictví jde o ojedinělý počin. Takový přístup k rozvoji, komplexní, promyšlený, s jasnou strategií, která je z celého areálu cítit, si prostě zaslouží ocenění. Komunitní centrum Mírová v Mnichově Hradišti je zase obdivuhodným počinem místní samosprávy. Nenásilná, neagresivní budova je vetknuta do místa, které předtím bylo vnitřní periferií města. Přineslo do místa novou energii a budova i její okolí jsou připraveny i pro případný další rozvoj. Prostě komunitní centrum jak má být, včetně řešení interiérů s možností dělení vnitřního prostoru i mnoha úložnými systémy, “ okomentoval Martin Kloda, předseda poroty 1. ročníku Mladoboleslavské ceny za architekturu.
Všechny finálové soutěžní počiny budou k vidění v rámci putovní výstavy zahájené v rámci slavnostního večera. První destinací je samotný objekt Pluhárny v Mladé Boleslavi, kde jsou fota a vizualizace finalistů vystavena do 22. května 2024, další destinace výstavy budou k dispozici na webu soutěže.
0 komentářů
přidat komentář